Üzümün cilde faydaları nelerdir?

Bu maske ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardım etmektedir. 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği tozu karıştırılır. ...

 

Üzüm ve üzümden üretilen ürünler genel cilt sağlığı için çok yararlıdır. Protein yönünden oldukça zengin olan meyve, bolca C ve E vitamini içermektedir. Ek olarak içinde fitokimyasal, antioksidan ve antienflamatuar maddeler bulundurur. Bu vitaminler cilt sağlığı için önemli ve yararlı vitaminlerdir. Üzüm ek olarak cilt bakım ürünlerinde de sıkça tercih edilen bir içeriğe sahiptir. Meyvenin cilt üstündeki yararları:

C vitamini ek olarak kolajen oluşumu için önemlidir. Kolajen cildimizde yapıştırıcı görevi gören, esneklik kazandıran proteinlere verilen isimdir. Sahip olduğu kolajen hasebiyle üzüm, cilt esnekliğini daha uzun zaman muhafaza edilmesini sağlamaktadır.

Kan damarlarının dolaşımlarını hızlandırır.

Üzüm çekirdeğinde bulunan E vitamini, cildin ölü hücrelerden temizlenmesini sağlamaktadır.

Antioksidan etkisine sahip olan üzüm vücudumuzdan toksinleri uzaklaştırır. Böylelikle hastalıkların cilt üstündeki etkisini azaltır.

İçinde bulundurduğu maddeler hasebiyle cildi zararlı ultraviyole ışınlarından korur.

Kan dolaşımının hızlanması, hücreler arası oksijen dolaşımının da hızlanmasıdır. Cilde oksijenin hızlı ulaşımı cildin ışıltısını arttırır, hücreler kendini daha kolay yeniler.

Güneş yanığı nedeniyle cildimizde oluşan hasarların hızlı onarılmasına yardım eder.

Üzümün bol bol içerdiği C vitamini, cildimizde oluşan hasarların hızlı bir şekilde onarılmasında rol oynar. 

 

Üzüm Çekirdeği Tozu Maskesi

Bu maske ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardım etmektedir. 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı üzüm çekirdeği tozu karıştırılır. Yüze ve boyna sürülüp yirmi dakika bekletilir. Daha sonrasında ılık suyla temizlenir.

Siyah Üzüm ve Zeytinyağı Maskesi

Siyah üzüm içerdiği minareller ve vitaminlerle önemli görülen bir antioksidandır. Uygulanacak maske, cilde canlılık ve parlaklık kazandırır. Maske için; 1 çay bardağı siyah üzüm ile 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı blenderdan geçirilir. Elde edilen sıvı, cilde masaj yapılarak uygulanmaktadır. Maske 10-15 dakika yüzde tutulmalı daha sonrasında yıkanarak temizlenmelidir.

Üzüm Maskesi

Üzümlerin kabukları soyulup bir kaseye konulur. Kasenin içinde çatal vasıtasıyla ezilerek püre durumuna getirilir. Kase içinde oluşan posa, temiz cilde daire çizen hareketler yaparak masaj yaparak uygulanmaktadır. Maske cildimizde takriben yirmi dakika bekletilip sonra yıkanmalıdır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Aseton nasıl seçilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?