Tırnak nasıl şekillendirilir?

İlk başta el dış etkenlerden azami etkilenen organımız olduğundan ötürü bakımı ek olarak bir önem arz etmektedir. Tırnaklar sıcak ve ...

 

El ve tırnakların bakımı her ne kadar kadınlara yakıştırılsa da erkekler için de gayet önemli bir konudur. Direkt gözle görülmektedir olan bu bölümlerin temiz ve bakımlı olması hem bireyin kendisini daha iyi hissetmesine aynı zamanda daha sağlıklı ele sahip olmasına yardım eder. Öyleki artık insanlar karşı cinslerini değerlendirirken ve partner seçerken el ve tırnak bakımını kriterlerinin ilk beşinin arasında saymaktadır. Şahısların birbirlerine bakış açılarını bile etkileyen bu konuya türlü uygulamalar ile yaklaşmak mümkündür. Manikür, evde bakım, nemlendirme vb detaylar mevcuttur. Peki tırnak bakımı nasıl olmalı ve tırnak nasıl şekillendirilmelidir.

İlk başta el dış etkenlerden azami etkilenen organımız olduğundan ötürü bakımı ek olarak bir önem arz etmektedir. Tırnaklar sıcak ve soğuk sudan, hava durumundan, kimyevi maddelerden, kozmetik ürünlerden, ayrıca ojelerden bile çok hızlı etkilenecek ve sorun oluştuğunda kolaylıkla toparlanamayacak kadar hassastırlar. Düzenli beslenme ile tırnak sağlığı da doğru orantılı olup gereken besinlerin alınmaması tırnakta güçsüzlüğe, kırılmaya ve şekillendirilmesinin zorlaşmasına neden olur. Bu nedenden dolayı düzenli beslenmek, tırnağı soğuk ve sıcaktan korumak, çok fazla kozmetik ürünlerine maruz bırakmamak ve de ara ara oje sürmeye ara vererek nefes almasını sağlamak gerekmektedir.

 

Tırnaklara şekil vermeden önce ayak tırnaklarının düz yani küt, el tırnaklarının ise oval veyahut ovalimsi kesilmesinin daha doğru olduğunun bilinmesi gerekmektedir. El tırnakları küt olarak şekillendirilebilse de ayak tırnaklarında mutlaka oval kesim yapılmamalıdır. Aksi durumunda ayakkabı kullanımı sırasında sağlık problemleri oluşabilir. El tırnakları da elin yapısı dikkate alınmak suretiyle şekillendirilmeye özen gösterilmelidir. İstenen uzunluktan yarım milim uzun kesilerek, daha sonra törpü vasıtasıyla tırnağın detaylı olarak şekillendirilmesi münasip olandır. Tırnak törpülendiğinde daha sağlıklı kullanım sağlayacaktır. Tırnağın bilhassa düzenli bir şekilde yapılmış olan işler düşünüldüğü zaman çok uzatılmaması sağlıklı olandır. Bu hem görünüm olarak güzel olmayan aynı zamanda sahibini işlerini hallederken sorlayan bir hal şekline dönüşebilir. Benzer halde aşırı kısa kesmek de tırnak dibine çok yaklaşılacağından türlü sorunlara sebebiyet vermektedir. Hem can yakabilir aynı zamanda tırnak eti kesilebileceğinden elin en fazla kullanılan parmak üçları kirlere ve mikroplara karşı açık ve savunmasız hale gelebilir. Kesim ve şekillendirmeden sonra nemlendirme işlemi de tırnakların sağlığı için önemli kabul edilen bir detaydır. 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sabun nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?