Tırnak nasıl kesilir?

Tırnakların sahip olduğu doğal şekil de göz önünde bulundurularak tırnağın parmakla birleşiminin bittiği çizgiye paralel biçimde oval...

 

Parmakların dış ucunda bulunan tırnak yatağı üstünde uzayan tırnağın hafta içinde 0.99 mm uzadığı belirtilmiştir. Fakat tabii ki tırnak uzama hızı pek çok etkene veya hastalığa bağlı olarak farklılık gösterebilir. Tırnaklarınızı yanlış kesmeniz bazı tırnak problemleriyle karşılaşmanıza neden olabilir ve bunlardan en yaygını tırnakta batık oluşmasıdır. Bu konuda belirtilmiş önemli noktalara dikkati açarak bu sorunların önüne geçmeniz mümkün.

Tırnak kesimini el ve ayak tırnakları olarak iki ayrı kısımda incelersek

El tırnak kesimi

Tırnakların sahip olduğu doğal şekil de göz önünde bulundurularak tırnağın parmakla birleşiminin bittiği çizgiye paralel biçimde oval kesim yapmanız yeterli olabilecektir.

Ayak tırnak kesimi

Batık en fazla ayak tırnaklarında göründüğünden ayak tırnaklarınızı keserken yuvarlak şekilden uzak durmanız tavsiye edilir. Tırnaklarınızı düz biçimde kesmeniz en doğru şekil olabilecektir. Böylelikle kenarları uzarken deriye gömülmeyecektir. Orada tırnak makası seçimi de önemlidir. Kullanabileceğiniz tırnak makası, tırnaklarınızı düz kesebilmeniz için az eğimli bir makas olmalıdır.

Bebek ve yaşlılar için tırnak kesiminde dikkat etmeniz gereken noktalar

Bebekler için

Tırnakları yetişkinlere kıyasla daha yumuşaktır ve belli bir uzunluğu geçtiğinde kesiciliği arttığından en önemli olanı bebek kendine zarar verebilir. Bu sebeple tırnaklarının uzamasına izin vermeden ve doğru bir biçimde kesimi çok önemlidir. Hareketli oldukları için tırnaklarını keserken özenli olmayı ve bebeklere özel tırnak makası kullanmayı ihmal etmeyin. Ayrıca önce bebeğinizin tırnaklarını uyurken kesmeyi deneyebilirsiniz. Banyo sonrası da tırnaklar yumuşamış olacağından, kesim için doğru zaman olabilecektir. Tırnak kesim hali için yine yukarıda belirtildiği gibi, el tırnakları oval, ayak tırnakları düz kesilmelidir.

 

Yaşlılar için

Dikkatli olunması gerekli olan çok önemli nokta tırnaklar yaşla beraber daha da sertleştiği için kesimden önce tırnakları yumuşatmak olmalıdır. Tırnak kesiminden sonra da nemlendirici bir krem kullanmak rahatlatıcı bir etki uyandıracaktır. Kesim için kullanılacak tırnak makasının keskinliği, işlemin uygulanmasını kolaylaştırır ve tırnağa zarar vermez. 

Tırnak kesiminde genel olarak dikkat etmemiz gerekenler

Tırnaklarımızı keserken çok derin kesmememiz gerekmektedir. Yani tırnağın altındaki ete gelecek halde tırnak makasını tırnağın sonuna kadar götürmemeliyiz. Bu kesim işleminde acı duymamıza neden olacağı gibi benzer zamanda yaralanmamıza da neden olabilmektedir. Kesim işlemi boyunca bir kanama oluşursa mikrop kapmaması için pansuman yapıp, kanayan bölgenin üzerine pamukla bastırmanız gerekmektedir.

 

Yetişkinler için bu seçime göre değişebilecek bir karar olsa da uzun tırnak dikkatli bakılmadığı zaman birçok mikroba ev sahipliği yapacaktır, bu nedenle eğer gerektiği kadar sık tırnak temizliği sağlayamıyorsanız, tırnak kesiminde tırnakları çok uzun bırakmamaya yahut özellikle uzatmamaya özen göstermelisiniz. Tırnak uzaması her birey için değişiklik göstereceğinden tırnaklarınızın uzama hızına göre değerlendirme yaparak tırnak kesim işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Tırnak kesme işleminden önce tırnakları kesime hazırlamak için birkaç dakika ılık suda bekletmek tırnakları yumuşatarak kesimini kolaylaştıracaktır.

Tırnak makasının neden olacağı sağlık sorunlarının önüne geçmek için ( Tırnak mantarı gibi ) kişiye özel tırnak makası kullanmanız önerilmektedir. Yahut ortak kullandığınız tırnak makasını kullanmadan önce dezenfekte edebilirsiniz. Dezenfekte etmek için kaynar suda bir zaman bekletince kurulayabilir veya eczanede satılan alkollü temizleme mendillerini kullanabilirsiniz. Başka bir alternatif olarak içerisinde alkol bulundurduğu için kolonya da kullanabilirsiniz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Hacamat nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?