Temel pilates egzersizleri

Bu hareket ile bel ve sırt kaslarınızı güçlendireceksiniz. Topun üstüne karnınız topu kavrayacak halde uzanın. Topu sabit tutarak, te...

 

Çağımızın en bilinen sporlarından olan pilates, zayıflayıp incelmenizi sağlayan; benzer zamanda ağrılarınızdan kurtulup kaslarınızı güçlendiren ve vücut sisteminizin dengede durmasına yardım eden egzersizler bütünüdür. Pilates, bilhassa basen, karın, bel ve kalça yağlarını eritmenizi sağlamaktadır. Diğer egzersizlere kıyasla daha kısa zaman içinde sonuç vermektedir. Başlangıçta, tartıda kilo vermediğinizi görebilirsiniz.Fakat, bu egzersizler kasları sıkılaştırdığı için kıyafetlerinizin bol geldiğini göreceksiniz.

Pilates Topuyla Kol ve Bacak Uzatma

Bu hareket ile bel ve sırt kaslarınızı güçlendireceksiniz. Topun üstüne karnınız topu kavrayacak halde uzanın. Topu sabit tutarak, tek bir kolunuz ve tek ayağınızla destek alarak diğer kolunuzu ve ayağınızı düz halde yukarı kaldırın. Hareketi diğer kol ve ayak için de yapın.

Pilates Topu İle Yarım Mekik

Yere, kollarınız yanlarda, dizleriniz 90 derece bükük olacak biçimde uzanın. Ayaklarınızın altına topu alın. Topu hareket ettirmeden kalkmaya çalışın.Göbeğinizi içine çekerek nefes vererek bu hareketi yapın.

Pilates Topuyla Kol Çalıştırma

Topu, karnınızın altına koyun ve ayaklarınız yere değecek biçimde uzanın. Kollarınızı ileri doğru uzatın. Nefes vererek kollarınızı kendinize doğru çekin. Daha sonrasında nefes alarak tekrar ileri doğru uzatın.

Pilates Topuyla Squat

 

Bu hareket ile kalça bölgesini çalıştırarak sıkılaştıracaksınız. Tek ayak üzerinde durma pozisyonu alıp, topu ayağınızın altına yerleştirin. Ayağınızla topu geriye doğru iterken nefes vererek çömelin. Daha sonrasında tekrar eski pozisyonu alın. Bu biçimde tekrar yapın.

Pilates Topuyla Bacak Sıkılaştırma Hareketi

Ellerimiz yerde ve vücudumuz yere paralel ve gergin olacak bir biçimde bacaklarınızı topun üzerine koyun. Bacaklarınızın birini nefes vererek kaldırın ve indirin. Diğer bacak için de aynısını yapın.

Pilates Topuyla Bel Çevresi Hareketi

Topun üstüne bacaklarınızı omuz genişliğinde açarak, sırtınız dik bir biçimde oturun. Belden aşağısını oynatmadan sağa doğru dönün ve sonra ilk pozisyonunuza gelin. Daha sonrasında aynısını sol taraf için yapın. Bu hareketi yaparken nefes verin.

İlk kez pilates yapıyorsanız tekrar sayılarını az tutmanız, yavaşçacık arttırmanız yararınıza olabilecektir. Pilates hareketleri çoğunlukla pilates topu kullanılarak yapılmaktadır. Şimdi temel pilates hareketlerine göz atalım. 

Pilates Topuyla Bacak Açma

Topunuzu elleriniz yerde olacak şekilde karnınızın altına koyun. Topun üzerinde yüzüstü uzanır bir pozisyonda olacaksınız. Bacaklarınızı gergin tutarak her ikisini de yana doğru açın ve kapayın. Kapatırken nefes verin.

Pilates Topu İle Bacak Çekme

Kalça ve beliniz yere değecek biçimde uzanın. Topu, ayağınızın altına koyun. Bacağınızın birini dizden bükerek kendinize doğru çekin. Bu hareketi nefes vererek yapın ve topu hareket ettirmeyin.Diğer bacak için de aynısını yapın.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Sırıkla yüksek atlama nedir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?