Tavuk etinin faydaları

Kişilerde kısmında en fazla tüketilen besinlerin başında gelen tavuk eti türlü şekillerde yapılabilmektedir. Uzmanlar düzgün ve sağlı...

 

Kişilerde kısmında en fazla tüketilen besinlerin başında gelen tavuk eti türlü şekillerde yapılabilmektedir. Uzmanlar düzgün ve sağlıklı pişirme ile tavuk etinin insanlara çokca getirisi olduğunu savunmaktadır. Ama doğru olmayan ve bilhassa çok yağlı yapılmış olan tavuk etlerinin yarardan çok zararı olduğu ifade edilmektedir. O yüzden tavuk etinin sağlıklı pişirilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü tavuk eti başta protein kaynağı olmak üzere insanlar için çok avantajı yapısında bulundurmaktadır.

Tavuk etinin insanlar için sağladığı faydalar nelerdir?

Ek olarak tiroid ve bağışıklık sistemi için gereken olan selenyum minerali tavuk etinin yapısında bulunur. Bu mineralin vücudumuza alınması için yardım eder.

Tavuk etinin yapısında insanlar için çok gereken olan niasin ismiyle anılan vitamin bulunur. Niasin eksikliğinde gen yapısının bozulma riski artar ve böylece kanser riski de artmış olur. Ek olarak niasin kan şekerinin ayarlanmasına da yardımcı olur. Niasik eksikliği yaşanmaması için devamlı olarak tavuk eti tüketilmesinde yarar vardır.

Her şeyden önce tavuk eti kişilerin hayatsal fonksiyonları için gereken olan proteini bol ölçüde bulundururlar. Yaklaşık 100 gram tavuk eti tüketildiği halde averaj bir kimsenin günlük protein ihtiyacının yarısı karşılanmış olur. Bu sebeple tavuk etinin tüketilmesi hayli önemlidir. Çünkü proteinler hücrelerin gelişmesi ve kendilerini yenileyebilmesi için gayet önemli yapı taşlarıdır.

 

Bilhassa çocukları gelişimi için yeterli oranda tavuk eti tüketilmesi tavsiye edilir. Böylece çocukların kasları ve dokuları daha hızlı bir şekilde gelişim gösterirler.

Ek olarak tavuk eti kırmızı ete göre daha düşük yağ oranına sahiptir. Bu neden ile kandaki kötü kolestorol seviyesinin yükselmesine neden olmaz. Ek olarak kırmızı ete göre daha ucuz olması da avantajlarından bir tanesidir.

Bunlara ek olarak tavuk etinin yapısında insanlar için gereken olan demir, fosfor mineralleri bulunur. Ek olarak tavuk eti B12 ve B1 vitaminlerin için de insanlara fayda sağlar. Bilhassa B12 vitaminin vücudumuza alınmasını sağlayarak beyin ve sinir gelişimine pozitif katkı yapmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Salata ile nasıl zayıflanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?