Sütleğen hangi hastalıklara iyi gelir?

Sütleğen bitkisinin tohumu ve öz suyu hastalıklarda kullanılmaktadır. İçerisinde yer bulan zehirli süt tavsiye edilenden fazla kullan...

 

Süte benzeyen bir öz su taşıdığı için sütleğen adını alan bitkinin taşıdığı öz su zehirlidir. Bu sebeple önerilen miktardan fazlası kullanılmamalıdır. Çok senelik odunsu veya senelik otsu bitki olarak yetişir. Doğada nerede ise her yerde yetişebilen bu bitkinin altmış kadar türü vardır.

Sütleğen bitkisinin tohumu ve öz suyu hastalıklarda kullanılmaktadır. İçerisinde yer bulan zehirli süt tavsiye edilenden fazla kullanılmamalıdır. Bitkinin tohumundan yağ elde edilir. Öz suyunun içinde ise nişasta ve reçine bulunmaktadır.

Kanser hastalarına sütleğenin öz suyunun yararlı olduğu bilinmektedir. Bir bardak suyun içine bir damla süt damlatılır ve bu karışım her gün devamlı olarak hastaya verilir.

Bu bitkinin sütünün yara iyileştirici özelliği vardır.

Akrep, yılan sokmalarında sütleğen bitkisinin sütü kullanılmaktadır. Sokulan yere ince bir kesik açılır ve süt buradan içeri damlatılır. Sokulan yerin üstü yaprakla bir süreliğine örtülür.

Sütleğen bitkisi eldeki, ayaktaki siğillere iyi gelen bir bitki olarak bilinir. Bu bitki koparıldıktan sonra yaprakları kırılır ve içinde yer alan öz suyu yani sütü açığa çıkarılır. Çıkan bu süt siğil bulunan yere bir damla damlatılır. Öz suyu zehirli olduğu için başka hastalıklara neden olabilir. Eğer çocukların eline sürülecekse çok dikkati açık olunmalıdır. 

Erkeklerin sakallarında saçkıran hastalığı görülebilmektedir. Bunu yapmak için saçkıran olan yer bir iğne vasıtasıyla çizilir ve otun sütü dikkatli biçimde hastalıklı yere sürülür. Gün içinde iki kez bir hafta boyunca düzenli halde yapılırsa iyileşme gözlemlenebilir.

 

Yaralanmalarda eğer kanama durdurulamıyorsa sütleğen bitkisinin sütünün damlatılması kanamayı durduracaktır.

Bağırsak kurtları için kullanılabilmektedir. Biraz arpa unu ile üstüne damlatılan sütleğen sütü mercimek biçiminde hap yapılarak günlük olarak tüketilmelidir. 

Sedef hastalarında oluşan yaraların ve temriye olan yerlerin üstüne sütleğen bitkisinin sütü damlatılır.

Bu bitkinin bilinen çok önemli özelliği doğal müshil etkisidir. Kabızlık problemi var ise bu bitki kullanılabilmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Pirinç hangi hastalıklara iyi gelir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?