Süt yapan yiyecekler

Bir bebeğimizin dünyaya gözlerini açtığı ilk andan başlayarak en büyük gereksinimi anne sütüdür. Annenin bebeğini yeterli derecede do...

 

Bir bebeğimizin dünyaya gözlerini açtığı ilk andan başlayarak en büyük gereksinimi anne sütüdür. Annenin bebeğini yeterli derecede doyurabilmesi için günlük süt üretimini yapabilmesi gerekmektedir. İnsan vücudumuzu sütü, hormonlar kullanılarak üretebilmektedir ve bu üretimin sağlanabilmesi için annenin beslenme biçimine dikkatli olması şarttır.

Anne sütünü arttırmaya yardımcı yiyecekler nelerdir?

Kalsiyum zengini olarak bilinen süt, peynir, yoğurt grubu yiyecekler günlük beslenme listenizde kesinlikle bolca yer almalıdır.

Sarımsak, annenin iştahını arttırır, benzer zamanda bebeğimizin süt emme süresini arttırır. O nedenden dolayı günlük beslenmede sarımsağa yer verilmelidir.

Süt üretiminde esas olan hormonsal dalgalanmalar, dereotu vesilesiyle pozitif halde etkilenir.

Kimyon, anne sütünü desteklemenin yanında anneye güç vererek doğumdan hemen sonra hızlı toparlanmasını sağlamaktadır.

Yulaf, anne sütünü destekler. Bu neden ile anneler günlük beslenmelerine yulaf ezmesini eklemelidir.

Yeşil renkli sebzelerin tümü vitamin ve mineraller yönünden gayet zengin olduğu bilinir. Sindirimi destekleyip vücudumuzu güçlendirmesi özelliği ile bilinen bu sebzeler, emziren annelerimizin en büyük destekçisidir.

Rezene, emziren annelere tavsiye edilen besinlerin başında gelir. Östrojen üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır.

Anne sütünü arttırmanın temelinde bol su ve sıvı tüketimi vardır. Emzirme devrinde her gün 3 litre su tüketimi sağlanmalıdır.

 

Susam, özel olarak bakır gibi mimeraller bulundurduğu için emzirme devrinde yemeklerde sıkça kullanılmalıdır.

Sağlıklı yağlar, anne sütünün kalitesini arttıracaktır. Özel olarak zeytinyağı, keten tohumu yağı beslenme programında yer alması gerekli olan besinlerdendir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yoğurdun kemiklere faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?