Süet kanepe döşemeleri nasıl temizlenir?

Süet temizlemesi en zorlu materyallerden biridir çünkü doğal tüylü yapısı ağır kimyasallarla ve ayrıca su ile bile zarar görebilir. G...

 

Süet temizlemesi en zorlu materyallerden biridir çünkü doğal tüylü yapısı ağır kimyasallarla ve ayrıca su ile bile zarar görebilir. Genel açıdan ev sahipleri sahte süet mobilyalara eğilim gösterseler de, gerçek süet kanepeler sıcaklık ve kırsal bir görüntü yaratan yapılarıyla sahte deriden ayrılırlar. Hassaslığına karşın, eğer münasip zaman ve bakımı uygularsanız süet üstünden birçok lekeyi başarıyla temizleyebilirsiniz.

Kuru Leke

Plastik kaşığın arkasını kullanarak çıkarabileceğiniz kadar lekeyi çıkarın. Lekeyi yaymamaya ve süete daha da fazla yapıştırmamaya dikkat gösterin.

Leke hala görülebilmektedir haldeyse, tırnak törpüsü veyahut ince zımparayla ovalayın. Bu işlemi sert bir biçimde uygulamanız süetinizde delik oluşabilmesine neden olabilir.

Bir süet fırçası kullanarak tüm süet döşemeyi fırçalayın. Bu yol kanepenizdeki tüylenmeyi yenileyecektir ve bölümsel olarak temizlediğiniz alanın birbiriyle uyum sağlamasını sağlayacaktır.

Uyarılar & İpuçları

Tüm adımları kanepenizin fark edilmeyecek bir noktasında kanepenize zarar vermemesi için kontrol edin.

Eğer yukarıdaki yöntemler lekenin çıkmasına yardım eden olmadıysa bir profesyonelle iletişime geçin.

Asla sert kimyasallar veyahut deri temizleyicilerini süet temizliği için özellikle üretilmemişse kullanmayın.

Kanepenizde lekeyi fark eder etmez temizleyin.

Islak Leke

 

Bir kap suyu köpük oluşana dek yumuşak deterjanla güzelce karıştırın.

Kuru ve temiz bezle yalnızca köpüklü bölgeyi lekenin olduğu kısma uygulayın. Leke çıkana kadar uygulamayı devam ettirin. Leke beze yerleştiğinden değişik bezler kullanmanız gerekebilir.

Leke çıktığında kuru ve temiz bezle tüm alanı silin. Bu uygulama köpük kalıntılarının süetinizde kalmamasını garanti altına alacaktır.

Tüm kanepe döşemenizi süet fırçasıyla tüylenmeyi sağlamak ve üstüne yerleşen toz ve kir parçacıklarından kurtulmak için fırçalayın.

İhtiyacınız Olan Malzemeler

Su

İnce zımpara kağıdı

Tırnak törpüsü

Süet fırçası

Bez

Plastik kaşık

Deterjan

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Su lekeleri ahşaptan nasıl çıkartılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?