Su geçirmez montlar nasıl temizlenir?

:...

 

Su geçirmez montlar vücudumuzu ıslanmaktan koruduğu için yağmurda yahut karda çok kullanışlıdır. Yağmur ve kar montun kirlenmesini kolaylaştırırken, bina ve arabalardan çıkan kir ve pislikte montların üstünde kalmaktadır. Çocukların montlarıysa gölcük ve çamurlarda oynamaya bayıldıklarından özelikle kirlenmeye eğilimlidir. Su geçirmez montlardaki kir ve çamur lekerini, montları yıkayarak veyahut yalnızca leke temizliği yaparak çıkarabilirsiniz.

İpucu ve Uyarılar

Yıkamadan önce mont üstündeki talimatları okuyun.

Talimatlar

:

İlk elden mont üstündeki çamurları ve zor lekerei çıkarın. Zor lekeler üstüne bir leke çıkarıcı spreyi püskürtün ve yumuşak kıllı bir dişfırçası kullanılarak lekeleri nazik bir şekilde ovun. Lavaboda ılık su altında lekeleri durulayın. Spreyi çok kaçırmamak için az az sıkın. Bir iki fıs yeterli olabilecektir.

Mutfak lavabosu veyahut küçük küveti ılık su ile doldurun. Montu suya ıslatın. Bir çay kaşığı hafif veyahut duyarlı toz deterjan eklemek suretiyle, su geçirmez montu elinizde yıkayın. Yıkama işlemi tamamlanınca, lavabodaki kirli suyu boşaltın ve montu akan ılık suda durulayın. Durularken çok hafif biçimde montun suyunu alın, muhakkak sıkmayın.

Elde yıkamayı tercih etmezseniz, su geçirmez montları makinaya da atabilirsiniz. Yalnız montu yalnız olarak makinaya atın ve duyarlı yıkama programına ayarlayın. Bir çay kaşığı narin toz deterjan yahut su geçirmez monta özel sıvı deterjan eklemek suretiyle çamaşır makinanızı soğuk yıkamaya ayarlayın. Mümkün ise makinanızı su geçirmez montun şişmesini önlemek için kısa programa ayarlayın.

 

Yıkama bitince, montu makinadan çıkarın. Hali bozulmaması için, su geçirmez montu, tahta gibi sağlam bir askıya asarak açık havada kurutun. Aşırı ısı montun dış yüzeyine zarar verebileceğinden, kurutucu yahut fön makinası kullanmaktan kaçının.

Malzemeler

Su

Hafif toz deterjan

Su geçirmez monta özel sıvı deterjan

Küçük küvet

Askı

Yumuşak kıllı diş fırçası

Leke çıkarıcı (kumaşlar için)

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Yüzme havuzu suyu nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?