Sterilizasyon nasıl yapılır?

Türkiyede sterilizasyon için en fazla tercih edilen cihaz otoklavdır. Otoklav su buharı ile sterilizasyon yaptığından insanların sağl...

 

Bir cismin üstünde veyahut içerisinde yer alan zararlı ve zararsız bütün mikropların yok edilmesi yöntemi olan sterilizasyon işlemi boyunca dezenfekte gücü yüksek olan oksijenli su gibi maddelerden yararlanılmaktadır.

Türkiyede sterilizasyon için en fazla tercih edilen cihaz otoklavdır. Otoklav su buharı ile sterilizasyon yaptığından insanların sağlığına zarar vermemektedir. Sterilizasyon için seçilecek dezenfekte edici maddelerin bazı özelliklere sahip olması gerekir. Kısa zamanda etkili olmaları, kanserojen ve alerjenik madde içermemeleri ve iyi ıslatıcı olması gibi özellikler bunlardan birkaçıdır.

Sterilizasyon işlemi; enfeksiyon hastalıklarının bulaşmasını önlemek, istenmeyen mikroorganizmaların çevreye yayılmamasını sağlamak ve araç gereçlerin mikroorganizmalar tarafından bozulmalarını önlemek gayesi ile yapılmaktadır. Sterilizasyon işlemi tıp dünyasında büyük önem taşımaktadır. Cerrahi müdahalelerden sonra, müdahale sırasında kullanılan aletler çok mikroorganizma barındırır. Cerrahi aletleri bu mikroorganizmalardan arındırmak için muhakkak sterilizasyon yapılmaktadır. Bu aletler, “konteyner” diye adlandırılan demir kutularda muhafaza edilir. Sonrasında otoklav veya tercih edilen başka bir sterilizasyon cihazına yerleştirilir. Otoklav, basınçlı su buharı ile 121 santigrat derece sıcaklıkta sterilizasyon yapan bir cihazdır.

 

Sterilizasyon işleminin kısaca nasıl yapıldığına değinecek olursak; her şeyden önce, kirli malzemeler otomatik yıkama makinasının eğer var ise sepetlerine koyulur ve yıkama işlemi averaj 45 dakika sürer. Cihaza, enzimatik deterjanların konulması unutulmamalıdır. Enzimatik deterjanlar kan ve vücut sıvısı gibi lekelerin üstünde gayet etkilidir. Yıkama işlemi bitince aletler sepetlerden alınır ve konteynere yerleştirilir. Daha sonraki işlem konteynerin otoklav cihazına koyulması olabilecektir. Eğer konteyner kapaklarında filtre var olan ise bu filtreler değiştirildikten sonra kapak kapatılmalıdır. Şayet filtre yoksa konteyner kapağı köşesinden açık bırakılmış bir biçimde ve otoklava koyulur. Makina döngüsünü tamamladığında, konteyner filtreli ise hemen yerine koyulabilir veya kullanılmaya devam edilebilmektedir. Eğer filtresiz ise konteynerin iç bölümüne dokunmadan kapak itilerek sıkı bir biçimde kapatılır ve kullanıma kullanıma hazır duruma getirilmiş olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Lehim nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?