Spor şortu nasıl seçilir?

Tenis, fitness, voleybol tarzı bedenimizin üst kısmının daha aktif olduğu ve dar alanda yapılmış olan sporlarda tercih edilmelidir. K...

 

Zamanımızda pek çok spor dalı ve bu spor dallarına hizmet eden pek çok ekipman ve kıyafet var. Bu kıyafetlerin başında da çoğu spor dalında kullanılan şortlar geliyor. Peki yaptığımız spora göre şortumuzu nasıl seçmeliyiz.

Diz üstü ve polyester kumaştan yapılanlar

Tenis, fitness, voleybol tarzı bedenimizin üst kısmının daha aktif olduğu ve dar alanda yapılmış olan sporlarda tercih edilmelidir. Kısa şortlar olmaları yüzünden terleyen bacaklarınızdan sıcaklığın daha rahat atılmasını sağlamaktadır. Bu şortların bel kısımlarındaki lastik, basketbol şortlarındakilere göre daha sıkı olduğundan dolayı alır iken bedeninize en ideal olanı seçmeye .

Diz üstü ve penye kumaştan yapılanlar

Başlangıç seviyesinde yapılmış olan her spora uygundurlar. Zaman geçtikçe kumaşın şekil formunu kaybetmesinden ötürü pek tavsiye edilmez.

Diz üstü ve elastan-likra karışımı kumaştan yapılanlar

Tayt şortlar olarak bu şortlar çoğunlukla bisiklet sporcularının kullandığı şortlardır. Vücudumuzu saran ve esnek yapıda olmaları sürüş sırasında kaslarınızın soğumasını ve selede konforlu oturmanızı sağlamaktadır. Bisiklet sporunu profesyonel olarak yapmayanlar piyasadaki içerisinde dolgu pedi bulunan şortları alıp gün içerisinde da kullanabilirler.

Diz altı ve delikli nefes alabilen kumaştan yapılanlar

Bu şortlar çoğu zaman basketbol oynarken giyilmelidir. Diz altınıza kadar olması basketbol oynarken bacaklarınızı geniş olarak açmanıza imkan vermektedir. Delikli ve nefes alabilir kumaştan yapılmış olması da spor sırasında terleyen vücudunuzun tahriş olmasını önlemektedir.

Şortların sınıflandırılması ve hizmet ettiği spor dalları şöyledir;

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kundalini yoga hareketleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?