Sızma zeytinyağı nasıl üretilir?

Natürel sızma zeytinyağı üretiminde hiçbir katkı maddesi kullanılmaz ve bütün işlemler mekanik olarak gerçekleşir. Bu yöntemle elde e...

 

Zeytin bitkisinin meyvesinden elde edilen zeytinyağı, çok uzun zamandır insanlar tarafından besin olarak kullanılır. Sızma adı verilen zeytinyağı sınıfı ise en kaliteli ve en pahalı olan zeytinyağı sınıfını ifade etmektedir. Sızma zeytinyağını bu kadar kaliteli ve pahalı yapansa, bu zeytinyağının yaparken erken hasat edilmiş zeytinlerin kullanılmasıdır. Çünkü Eylül-Ekim gibi aylarda yapılmış olan bu erken hasatta en taze ve en lezzetli zeytinler elde edilirken, verimlilik hayli düşük olur. Şimdi gelin, zeytinyağı sınıflarının zirvesindeki sızma zeytinyağının nasıl üretildiğini daha yakından inceleyelim.

Sızma Zeytinyağı Nasıl Üretilir?

Natürel sızma zeytinyağı üretiminde hiçbir katkı maddesi kullanılmaz ve bütün işlemler mekanik olarak gerçekleşir. Bu yöntemle elde edilen zeytinyağı hem koku, aynı zamanda lezzet olarak en üst seviyededir.

Toplanan zeytinlerin içindeki yabancı maddeler ayıklanır ve zeytinler yıkanırlar. Yıkanan zeytinler ise değirmenlerde kırılırlar. Türlü kırıcıların kullanılmış olduğu bu işlemde zeytinler tam olarak parçalanır ve hamur kıvamına getirilirler. Bu işlem esnasında zeytinin içerisinde yer bulan yağ da dışarıya çıkmış olur. Kırma işleminin sonrasında hamur biçimine gelen zeytinler karıştırılmak suretiyle yoğurma işlemine tabi tutulurlar. Bu işlemde küçük yağ damlacıkları birleşerek daha büyük yağ damlalarını oluştururlar. Ek olarak yoğurma işleminde hamur averaj 27 dereceye kadar ısıtılır. Yoğurma işleminin ardından da hamur içindeki su ve yağ bir ayrıştırıcı vesilesiyle ayrıştırılır. Son olarak pamuk filtrelerden geçirilen zeytinyağı, içerisindeki partiküllerden de ayrılmış bir biçimde ambalajlanmak üzere tanklara aktarılır.

 

Sızma zeytinyağının üretimi için ilk başta zeytin hasadı en doğru zamanda yapılmalıdır. Bu işlem genelde Eylül ve Ekim gibi aylarda yapılmaktadır. Hasatta yeterli olgunluğa gelmiş olan zeytinler dalından toplanırlar. Yere dökülmüş olan zeytinlerin asitliği arttığı için, bu zeytinler sızma zeytinyağı yaparken kullanılmazlar. Toplanan zeytinler fabrikaya götürülürler. Fabrikaya gelen taze zeytinler vakit kaybedilmeden işleme alınırlar.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Limon suyu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?