Siyah nokta nasıl oluşur?

Yağ bezlerinin salgıladığı yağın fazlası normal zamanda cilt gözeneklerinden atılır ama normalden çok fazla yağ var ise gözeneklere u...

 

Halk dilinde “siyah nokta” olarak bilinen cilt probleminin bilimsel ismi “açık komedon”dur. Sivilcenin ilk evresi olarak tanımlayabileceğimiz siyah noktalar ciltteki yağ birikimi sonucu oluşurlar. Her siyah nokta sivilceye dönüşmez fakat her sivilce başlangıç kısmında siyah noktadır.

Yağ bezlerinin salgıladığı yağın fazlası normal zamanda cilt gözeneklerinden atılır ama normalden çok fazla yağ var ise gözeneklere ulaşan yoğun yağ kütleleri tıkanmaya yol açar ve sivilce oluşur. Tıkanmanın tam olmadığı hallerde ise “açık komedon” yani siyah nokta oluşur.

Siyah nokta oluşumu tetikleyen en ehemmiyetli neden vücudumuzdaki yağ oranı artışıdır. Bu artış da en fazla ergenlik dönemindeki hormonel değişimlerin etkisiyle olur. Bunun yanında bazı kozmetik ürünler, adet kanamaları öncesi hormonel değişimler, aşırı sıcak ortamlar ve bazı bünyeler için aşırı güneş ışığına maruz kalma durumu da siyah noktaları artırabilir. Bunların dışında tümüyle genetik yatkınlıktan ötürü da dönem dönem siyah nokta oluşumları olabilir.

Siyah nokta oluşumunu engellemek için sabah ve akşam saf suyla yüzünüzü yıkamalı ve nemlendirmelisiniz. Oluşmuş siyah noktalarınızı temizlemek için doktorunuza danıştıktan sonra marketlerde satılan maskeleri deneyebilir yahut aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz:

Su ve elma sirkesini bir tencereye koyup kaynatın ve ılırken çıkan buhara yüzünüzü 15 dk kadar tutun. Sonrasında bir tatlı kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı su karışımına batırdığınız pamuk ile yüzünüzü silin. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Limon suyunun cilde faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?