Sinameki hangi hastalıklara iyi gelir?

Sinameki baklagiller familyasına ailesine ait küçük ağaçtır. Boyları bir metreden on metreye kadar farklılık gösterebilen çok miktard...

 

Türkiye'nin sıcak iklime sahip her yerinde kolay bir biçimde yetişen sinameki başta kabızlık ve türlü mide rahatsızlıkları olmak üzere sayısız rahatsızlığa yararlı bitkidir.

Sinameki baklagiller familyasına ailesine ait küçük ağaçtır. Boyları bir metreden on metreye kadar farklılık gösterebilen çok miktarda çeşide sahiptir. Genelde tüm çeşitleri sarı çiçeklidir. Mart ayından başlayarak çiçek açmaya başlayan bu bitki Nisan ayından başlayarak toplanabilir olgunluğa erişir. Çiçeği kurutularak çay olarak tüketilebilmektedir, en bilinen kullanım hali de budur. Kurutulma işleminin gölgede yapılmış olması bitkiden şifa elde etmek için dikkatli olunması gerekli olan bir noktadır.

Sinameki bitkisinin diğer bir kullanım hali de yağıdır. Sinameki yağının bilinen sürekli kullanımı saç bakım kürüdür. Sinameki yağının saçının dökülmesini engellediği ve saçları güçlendirip parlaklaştırdığı bilinmektedir. Bu amaç doğrultusunda sinameki yağı banyo sırasında saç kremi yerine kullanılabilmektedir.

Sinameki çayı kaynamış suya bir nebze kurutulmuş sinameki atılması ve kısa bir zaman demlendirilmesi ile kolaylıkla elde edilebilmektedir. Sinameki çayı doğal müshildir. Bu özelliği hasebiyle bilhassa kabızlık çekenler için iyi bir tedavi yöntemidir. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır, idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Akşamları bir bardak sinameki çayı içilmesi sinirlerin gevşemesinde, stresin atılmasında ve rahat bir uykuda büyük rol oynar. Kas ağrılarını giderdiği de bilinen faydalarının arasındadır. Sinameki çayı kısmen nahoş bir tada sahip olduğundan dolayı bal gibi tatlandırıcı eklenerek içilmesinde yarar vardır.

 

Sinameki yağının ağrıyan bölümlere masaj yaparak sürülmesi de ağrıların azalmasına yardımcıdır. Sinameki yağı çok soğuktan veyahut çok sıcaktan meydana gelen cilt çatlaklarına da yararlıdır. Gerek yağı gerekse de çayı muhakkak dikkatli kullanılmalıdır aksi durumunda türlü rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Çayın fazla tüketimi ishal yaptığı gibi bağırsakları tahriş etmesi de ilgili olabilir. Ek olarak aşırı ölçüde kullanım bağırsakların ilaç emilimini büyük oranda azaltabilir. O nedenden dolayı sinameki çayı gün içerisinde iki bardaktan fazla tüketilmemelidir; ek olarak hamile bayanlar bir uzman tarafından önerilmediği sürece sinameki çayı içmemelidir. 

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Tere hangi hastalıklara iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?