Sgk hizmet dökümü nasıl alınır?

SGK hizmet dökümünün alınması için sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya ilçe sosyal güvenlik merkezlerine kişisel olarak başvuru ya...

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı sigortalı çalışanların belli aralıklar ile sigorta hizmet dökümlerini kontrol etmeleri gerekir. Sigorta primlerinin kesintisiz biçimde ve tam anlamıyla yatırılıp yatırılmadığı sigortalı tarafından bu biçimde kolayca öğrenilebilir. SGK hizmet dökümünün alınması için ne yapılmış olması gerektiğine bir göz atalım.

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK hizmet dökümünün alınması için sosyal güvenlik il müdürlüklerine veya ilçe sosyal güvenlik merkezlerine kişisel olarak başvuru yapılabilmektedir. Başvuru sırasında kişinin geçerlik bir kimlik belgesi de ibraz etmesi gerekir. Bu biçimde sistemden kişinin kayıtlarına ulaşılarak bilgisayar çıktısı olarak kendisine verilir. Bu döküm imza ve kaşe ile resmi bir belge özelliği taşımaktadır.

E-devlet sistemine ek olarak mobil imza kullanılarak ve elektronik imza kullanılarak da girilebilmektedir. Mobil imza kullanabilmek için her şeyden önce GSM şirketine başvuru yapılarak mobil imza hizmeti başlatılmalıdır. Elektronik imza ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onay verilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları tarafından verilir.

SGK hizmet dökümü ek olarak çok çok kolay bir biçimde alınır. Bunu yapmak için internet aracılığı ile e-devlet sistemi kullanılır. E-devlet sisteminin kullanılabilmesi için ilk başta PTT ofislerinden kimlik ile başvuru yapılarak ve 2 TL ücret ödeyerek e-devlet şifresi alınması gerekir. Bu şifre alınınca sistem üstünden çok hizmete kolay bir şekilde erişmek mümkün olur. SGK hizmet dökümü alabilmek için turkiye.gov.tr adresine gidilmeli ve e-hizmetler kısmına girilmelidir. SGK başlığı altından alınmak istenen hizmet dökümü seçilmelidir. Siteye ilk girişte T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmışsa, sistem direkt hizmet dökümüne yönlendirme yapacaktır. Lakin daha önceleri sisteme giriş yapılmamışsa bu halde dökümle ilgili bağlantıya basıldıktan sonra sitede kimlik doğrulama yapılmadığı ile ilgili bir uyarı çıkacaktır. Bu halde, uyarının alt kesiminde bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” yazan butona tıklanmalı ve T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılarak sisteme girilmelidir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra hizmet dökümü sorgulaması yapılarak, çıktı olarak da alınır.

 
 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Devlet memuru atamaları nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?