Serayı ucuza getirme fikirleri

Seranızı bir kaç PVC boru ve plastik levhalarla yapabilirsiniz. 3/8 inç (0.925cm) çapındaki PVC borular yarım-daireler yapılacak kada...

 

Çokca çiftçi yetiştirme sezonunu uzatmak için bir seraya sahip olmak ister, lakin satın alınacak olan ticari bir seranın yüksek maliyetlerini karşılayamazlar. Biraz çaba ve yaratıcılıkla ticari seralarla benzer verimi sağlayacak olan kendi seranızı daha düşük bir maliyetle yapabilirsiniz.

Plastik

Seranızı bir kaç PVC boru ve plastik levhalarla yapabilirsiniz. 3/8 inç (0.925cm) çapındaki PVC borular yarım-daireler yapılacak kadar esnektir, bir Quonset klube-tarzı sera için yapı oluşturup bunu plastikle kaplayabilirsiniz. Bu türdeki seralar nerdeyse her boyutta yapılabilmektedir ve duvarları plastik levhadan yapılmış olmasına karşın güneşten tahmin edemeyeceğiniz kadar çok ısı emip tutarlar.

Eve Bitiştirilen Sera

Evinizin güney tarafıyla birleşik cam ile kaplanmış bir sera yapabilirsiniz. Bu maliyeti düşürecektir çünkü evinizin zaten inşa edilmiş olan arka duvarını, seranın duvarı olarak kullanıyor olacaksınız. Seranın kalanını hurdalıktan aldığınız şeyler ve kullanılmış maddelerden yaparak daha çok para tasarrufu bile yapabilirsiniz. Bu vesileyle benzer zamanda seranızda yetişen taze şeylere hemen mutfağınızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf: Logan Ingalls

Mini Sera (Limonluk)

Limonluk esasen minyatür bir seradır ve altı açık ahşap bir kutunun güneşe bakan yüzeyinin de açık bırakılması ve menteşeli bir cam ile kaplanması ile yapılmaktadır. Limonluğu bahçenizdeki fidanların üstüne koyarsanız sanki fidanlarınız seradaymış gibi etki edecektir. Çerçeve menteşelemeniz vesilesiyle tutup limonluğun yüzeyini açabilir ve içerisindeki ürünlere bakabilirsiniz.

 

Cam

Daha kalıcı ve dayanıklı sera cam levhalardan yapılabilmektedir lakin bu da plastik bir seraya göre daha fazla çaba gerektirir. Dış pencereleri ve kullanılmış camları hurdalıkta, kullanılmış malzeme depolarında ve bazı bireylerde pratik olarak bulabilirsiniz. Pek çok insan yeni, yalıtımlı bir pencere alır iken eskisini atar veyahut birine vermektedir. Eski camlardan gayet etkili bir sera yapılabilmektedir, hassaten benzer boyutta birçok pencere edinebilirseniz. Camları tutması için bir yapı inşa edin ve sonra camları yerleştirin. Böylelikle nerdeyse bedavaya gelen bir seraya sahip olmuş olacaksınız.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Aylık mutfak alışverişi nasıl planlanmalıdır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?