Satrançta şah gambiti nasıl yapılır?

Tıpkı vezir gambitinde olduğu gibi bir piyon feda ederek merkez karelere hakim olmak hedefi ile şah gambiti uygulanabilir. Şah gambit...

 

Açılış hamleleri satrançta kritik bir öneme sahiptir. Çünkü açılış hamleleri ile oyunun gidişatı belirlenir ve kazanç hamleleri, kayıp hamleleri bu temel üstüne inşa edilir. Doğru stratejiler ve kazançlı kurgular bu anlardan başlayarak tahtaya yansıtılır. Şah gambiti de çokça tercih edilen açılış hamlelerinden birisi olarak bilinir.

Şah Gambiti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tıpkı vezir gambitinde olduğu gibi bir piyon feda ederek merkez karelere hakim olmak hedefi ile şah gambiti uygulanabilir. Şah gambitinde yapılmış olan hamleler beyazın e4 piyon sürüşü ile başlar. Bu sürüş karşısında siyahlar da e5 piyon sürüşü yaparak bir denge yaratmaya çalışır. Beyaz oyuncunun f4 piyon sürüşü yapması, şah gambitinin iskeletini oluşturmaktadır. Buradan başlayarak siyah oyuncunun yapacağı hamleye göre kabul edilen yahut kabul edilmeyen şah gambiti oyunları oluşacaktır.

Siyah oyuncunun f4 piyon fedasını kabul etmeyip başka bir hamle yapması ise şah gambitinin kabul edilmediğini göstermektedir. Bu tür hallerde at ve fil sürüşleri ile merkez kareler ve buralarda bulunan piyonlar koruma altına alınır. Oyun ortasında iki oyuncu da rakibe saldırı yolları ararken en fazla merkez kareleri kullanarak hamle yapacaktır. O neden ile sözü edilen alanın hakimiyet altına alınması hem siyah aynı zamanda beyaz oyuncu için gereklidir.

Siyah oyuncunun e5'te yer bulan piyonu ile f4'teki beyaz piyonu kırması kabul edilen şah gambitini ortaya çıkarır. Şurada beyazlar, Af3 hamlesi ile hem merkez kareleri korurlar aynı zamanda olası bir saldırı karşısında beyaz şahın önünü kapatırlar. Daha devamında oyun, siyah ve beyazın merkez kareleri alma çabaları ile devam eder. Fakat beyaz, her ne kadar bir piyon geride olsa da pozisyon olarak avantajlı halde oyuna devam eder.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Mavi nerede kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?