Satrançta beraberlik nasıl olur?

Satranç oyununu kazanmak için rakip şahın sıkıştırılması gerekmektedir. Lakin bu sıkıştırma, mutlaka tehdit altında bırakılarak yapıl...

 

Dünyanın en eski ve en fazla ilgi duyulan oyunları arasında gösterilen satranç, kendi içerisinde 3 değişik sonuçla biter. Bu sonuçların içerisinde beyazın oyunu kazanması, siyahın oyunu kazanması veyahut beraberlik durumları bulunmaktadır. Beraberlikler ise değişik biçimlerde meydana gelebilir.

Satranç oyununu kazanmak için rakip şahın sıkıştırılması gerekmektedir. Lakin bu sıkıştırma, mutlaka tehdit altında bırakılarak yapılmaktadır. Saldıran oyuncu, rakip şahı tehdit ederek "şah" çekmelidir. Bu biçimde şahın hareket etmemesi sağlanmak istenir. Eğer tehdit altında bırakılmadan hareket edemez ise pat konumu, beraberlik oluşur. O nedenden dolayı de temel beraberlik konumları bilinmelidir. Bunlar;

Belli bir hamle sayısı kadar taş kırışması ve piyon sürme olmaması halinde: Oyun nihayetinde şah kaçarken hiçbir piyonunu hareket ettiremiyor ise belli bir hamle sayısı devamında hakemden beraberlik talebinde bulunulabilir. Bu hamle sayısı 50 olarak tanımlansa da, bazı turnuvalarda özel haller uygulanabilir.

Tehdit olmadan şahın hareketsiz kalması ve oynanacak başka taşın olmaması: Eğer oyuncu, hiçbir taşını hareket ettiremiyor ve benzer zamanda şahını da oynatamıyor ise, oyun pat (beraberlik) olur. Rakipte ne kadar çok taş veyahut ne denli değerli figür olursa olsun oyuncunun oynayacak yeri yok ise puanlar paylaşılır.

İki orduda da şah - kale ikilisinin kalması: Teorik olarak olmasa da, pratikte kale ve şahların birbirlerini mat etmeleri imkansızdır. Doğru oynanan bir oyun nihayetinde, iki tarafta da bulunan kale ve şah figürleri birbirlerini alt edemezler ve oyun mat olur.

 

İki orduda da mat konumu dizecek taş olmaması: Bazı zamanlar oyun sonlarında yalnızca şahlar kalabilir. Şahların baş başa kaldığı oyun sonları teorik beraberliği getirir. Çünkü iki şah da birbirini mat edemez. Bunun gerçekleşmesi için en azından bir kale, bir vezir yahut bir piyon gerekmektedir. En kötü ihtimalle at ve fil olması gerekmektedir. Fakat bu tür bir hal ilgili olmadığında beraberlik konumu oluşur. Şahın yanında yalnızca bir at veyahut yalnızca bir fil kalması da oyuncuların birbirlerini yenmesi için yeterli değildir. Bu tür konumlar beraberliği getirir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Satrançta şah neden önemlidir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?