Satış analizi nasıl yapılır?

Satış analizi yaparken gerçekçi ve titiz davranmak gerekir. Bu analizi her faktörden doğru halde incelemek satış stratejisi bakımında...

 

Şirketlerin aylık ve senelik olarak sağladığı kazanç ve zararların belli planlar dahilinde incelenmesi gerekir. Şu nedenle satış analizleri yapılmaktadır. Satış analizleri şirketlerin nasıl bir performansta olduğu hakkında bilgi vermektedir. 

Fırsatlar ve Tehditler

Satış analizi yaparken gerçekçi ve titiz davranmak gerekir. Bu analizi her faktörden doğru halde incelemek satış stratejisi bakımından gayet önemli ve değerlidir. 

Bu kısımda de firmanın ciddi anlamda borç veyahut nakit akışı problemi olup olmadığı belirlenir. Teknolojik anlamda meydana gelen gelişmelerin nasıl avantaja dönüştürüleceği gibi konular hakkında bilgi sahibi olunur.

Güçlü Olan Yönler

Firmanızı rakiplerinizden üstün kılan özellikler bu alanda değerlendirilir. Rakipler ile nasıl bir yarışta olunduğu ve düşük maliyetle rekabette nasıl bir üstünlük sağlanacağı belirlenir. Piyasadaki müşterilerin ve firma sahiplerinin şirketinizi güçlü bulup bulmadığı tespit edilir. Firmaya satış ortamı yaratan faktörlerin neler olduğu bulunmaktadır.

Zayıf Olan Yönler

Bu alanda da firmanızının hangi alanları geliştirmesi gerektiği belirlenir. Yapılmış olması potansiyel hataların neler olduğu ve satışı hangi alanların negatif etkilediği hakkında bilgis sahibi olunur. 

Satış analizi, bir firmanın satış genişliğinin ve performansının güçlü yanları ve yetersiz olduğu alanların detaylı bir biçimde incelenmesi sonucu yapılmaktadır. Misal olarak, bir şirketin satış hacminin genişlemesine karşın kâr oranının düşmesi, bu halin analiz edilmesi gerektiği anlamına gelir. İş alanlarının genelinde, sipariş, ürün ve müşteriler satış payının büyük bir parçasını oluşturur. İş literatüründe bu hale buz dağı denilmektedir. Satış analizi nihayetinde meydana gelen bir zararı düzenlemek için satışların paylaştırılması ve riskin azaltılması gerekir 

 

Satış analizi, satışın hangi oranda güçlü ve zayıf olduğunun nedenini ortaya koyamaz. Bu hali satış yöntemi yanıtlamaktadır. Satış analizi yalnızca bu gücü ve zayıflığı ortaya koyar. Verileri bulmak satış analizinin konusu iken yorumlama görevi satış yönetimine aittir. 

Satış analizini şirketler adına etkili kılan diğer bir özellik ise faydalanabilecek fırsatlar hakkında bilgi vermesidir. Satış analizleri iş ile ilgili zayıf yönleri ortaya koyduğu için piyasadaki gücünüz hakkında bilgi verebilmektedir. Firmalar satış analizi yaparken şu kategorilerde değerlendirme yapar;

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ürün nasıl iade edilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?