Sarımsak suyunun faydaları

Sarmısak suyunu elde etmenin yollarından biri limonun suyu vasıtasıyla işlemdir. Bunu yapmak için bir litre limon suyuna 20 diş sarmı...

 

Kokusu sebebiyle bir çok kişinin uzak durduğu sarmısak bitkisi yaprak, sap ve kökünde kendine münhasır kokusu olan bir yağ bulundurmaktadır. Soğan ve pırasa ile de akraba olan bu bitkinin en kaliteli olanları germanyum ve selenyum yönünden zengin topraklarda yetişenleridir. Türkiye’de en yoğun üretimi Kastamonu Taşköprü’de yapılmakta olan ve yararlarından ötürü evlerden eksik edilmemesi gerekli olan sarımsağın yalnızca kendisi değil suyu da çok açıdan sağlıklıdır. Peki, sarmısak suyu nelere iyi gelir, nasıl tüketilebilmektedir?

Sarmısak suyunu elde etmenin yollarından biri limonun suyu vasıtasıyla işlemdir. Bunu yapmak için bir litre limon suyuna 20 diş sarmısak soyularak ve ezildikten sonra atılır, kavanozun ağzı kapatılarak takriben 15-20 gün bekletilir. Her gün çalkalanarak sarımsakların limonun suyu içinde erimesi sağlanmaktadır. Süre bitimi nihayetinde her gün kahvaltıdan yarım saat önce yarım çay bardağı içilir.

Sarmısak suyunu tüketirken kükürtlü bileşiklere alerjisi bulunan kimselerin dikkatli olmasında yarar vardır. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi sarımsağın ve suyunun da fazla tüketilmesi sindirim sistemindeki doku ve organların zarar görmesine neden olabilir. 

Sarmısak suyunun kanıtlanmış yararlarından en önemli olanı bütün damar iltihaplanmalarını önlemesi ve tıkanmış damarları açmasıdır. Vücudumuzun ödemini yok eden bu su benzer zamanda iyi bir idrar söktürücü ve romatizma ilacı olabilecektir. Antibiyotik özelliği vesilesiyle vücudumuzun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte, benzer zamanda bazal metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur.

 

Sarmısak başında %84 oranında su vardır. Geri kalan oran ise organik ve inorganik maddelerdir. Ek olarak vücudumuzun üretemediği ve dışarıdan alınması gerekli olan 17 tür aminoasit, A, B1 ve C vitaminlerini içermektedir. Genel açıdan çiğ sarımsağın antibiyotik etkiye sahip olduğu bilinir. Bununla beraber tansiyon ve ateş düşürücü etkisi de kanıtlanmış olan bitki grip, nezle, astım ve bronşit gibi hastalıklara da gelir 

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Gıdalar tazeliğini nasıl korur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?