Şalgam suyu nasıl yapılır?

On beş gün sonuç kısmında şalgamın bulunmuş olduğu bidonun kapağı açılır. Maya görevi yapan ve tülbente sarılan yarım ekmek bidondan ...

 

Çukurova bölgesinin bilinen içeceği şalgam, bilhassa Adana ve Mersin’de kebap ve et yemekleri ile beraber tüketilen ve çok sevilen bir içecektir. Peki, Çukurova’nın gözdesi şalgam nasıl yapılmaktadır? Eğer merak ediyorsanız yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.

Şalgam Yapımı

On beş gün sonuç kısmında şalgamın bulunmuş olduğu bidonun kapağı açılır. Maya görevi yapan ve tülbente sarılan yarım ekmek bidondan çıkarılır. Dilerseniz sebzelerle beraber bir kaba alacağınız şalgamın yalnızca suyunu muhafaza edip öylece tükebilirsiniz. Lakin şalgamın tadı içerisindeki sebzelerle tüketildiğinde daha güzel bir rahiya yakalayacaktır.

Hazırladığınız şalgamı buzdolabı içinde uzun zaman saklayabilir ve arzu ettiğiniz zaman tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

Ağzı kapatılan şalgam bidonu tam anlamıyla on beş gün olarak bekletilir. Bu süreç içerisinde bidonun kapağı asla açılmamalıdır. Ek olarak bidon serin bir yerde bekletilmelidir. Eğer evinizde balkonunuz var ise şalgam için en ideal bekletilme yeri orası olabilecektir.

Şalgam yapımı için ilk başta şalgam, pancar ve siyah havucun kabukları soyulur. Daha sonrasında şalgam ve pancar çok küçük olmayacak halde dilimlenir. Havuçlar ise kokteyl havuç hazırlar gibi dikey bir biçimde dört parçaya bölünür. (Pancar, siyah havuç ve şalgam boya veren gıdalar olduğundan bu sebzeleri doğrarken eldiven kullanmanız daha doğru olabilecektir. Tersi durumunda lekeleri birkaç gün elinizde kalabilir.)

 

Diğer tarafta yarım ekmek temiz ve ince bir tülbente sarılır. Tülbente sarılan ekmek şalgamınıza maya görevi yapacağından önemli görülen bir yere sahiptir. Doğranan havuçlar, pancar ve şalgam ekmekle birlikte bir turşu bidonuna doldurulur. 1.5 tatlı kaşığı limon tuzu ve 2 yemek kaşığı salamuralık tuz suda eritildikten sonra bidonun ağzından malzemelerin üstüne dökülür. (Orada püf noktası bidonun ağzının sonuna kadar suyla doldurulmasıdır.) Ağzı kapatılır.

Şalgam Yapımı İçin Malzemeler

1 adet şalgam 1 adet pancar 1 kg. siyah havuç 1.5 tatlı kaşığı limon tuzu 2 yemek kaşığı tuz (salamuralık kaya tuzu) Yarım ekmek Su

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Yerden ısıtma nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?