Sağlık meslek lisesine nasıl gidilir?

Sağlıkla ilgili olan bilimler ilerledikçe (tıp, fizyoterapi gibi) sağlık sektörüne yapılmış olan yatırımlar da artmaya başlar. Son gü...

 

Sağlık hayatın temelidir. Sağlık olmadan hiçbir şey olmaz; değeri kaybedilince anlaşılan büyük bir nimettir. Bir ülkenin sağlık düzeyi o ülkeyi tanımak için hayli önemlidir. Eğer sağlık düzeyi yüksek bir ülkeyse o ülke için iktisadi olarak pozitif yorum yapabilmemiz mümkündür.

Sağlıkla ilgili olan bilimler ilerledikçe (tıp, fizyoterapi gibi) sağlık sektörüne yapılmış olan yatırımlar da artmaya başlar. Son günlerde sağlık alanında çalışmak için üniversite ve lisede bu alana yönelen pek çok öğrenci bulunur. Örnek vermek gerekirse hemşirelik bölümü iş garantisi olan bir kısımdır. Sağlık sektöründeki bu hızlı gelişme vesilesiyle sağlık meslek liselerinin sayıları artmış halde. Ek olarak yalnızca devlet sağlık meslek liseleri değil özel sağlık meslek liseleri de revaçta. Şu nedenle sağlık meslek lisesine gitmek isteyen öğrenciler, sağlıkla ilgili meslek yapmak istiyorlarsa onlar için ileriye dönük hayli büyük bir fırsat olabilecektir. Liseden mezun olunca üniversitede mesleklerinin lisansını oluştururlarsa hayli iyi bir meslek hayatı yaşayabilirler. 

Sağlık meslek lisesine gitmek isteyen öğrencilerin girmeleri gerekli olan 'TEOG' sınavı bulunur. Bu sınav tüm ortaokul öğrencilerinin girdiği bir sınavdır. Fen liseleri, Anadolu liseleri gibi tüm liselere bu sınav puanıyla yerleşilmektedir. 'TEOG'dan aldığınız puan ve okuldaki başarı puanınızla toplam puanınız ve sıralamanız oluşur ve bu sıralamaya göre tercih listesi oluşturursunuz. Puanınıza göre uygun liseye yerleştirilirsiniz. Sağlık meslek liselerinin her biri değişik puanla öğrenci kabul etmektedir. Bu puan şehirlere ve semtlere göre farklılık göstermektedir. Okulun kalitesi, öğretmen yapısı gibi faktörler puanı etkilemektedir. Sağlık meslek lisesine gitmek isteyen öğrencinin yapması gerekli olan tek şey istediği lisenin 'taban puanını' almış olması ve tercihini resmi olarak yapmasıdır. Devlet ve özel sağlık meslek liselerinde müfredat aynıdır ama devlet liselerinin puanları özel liselere göre daha fazladır. Eğer maddi durumunuz iyi ise özel sağlık meslek lisesinde okuyabilirsiniz. Sağlık meslek liselerinden mezun olunca üniversite okumadan alanınızla ilgili iş bulmanız mümkündür lakin üniversiteye gitmeniz halinde daha kaliteli sağlık kuruluşlarında iş bulabilirsiniz.

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Tus nasıl kazanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?