Saç kremi nedir?

Saç kremleri saç tellerini beslemek suretiyle yumuşatır ve saç tellerinin kırılmasını önlemektedir. Saç uçlarına az ölçüde uygulanan ...

 

Saç kremi, saçların duş aldıktan sonra daha kolay taranması, daha rahat şekil alması, saçların parlak görünmesi ve kırılmaması için şampuandan sonra uygulanmaktadır. Daha yumuşak ve sağlıklı saçlara kavuşmak isteyen her bireyin kullanması gerekli olan ürünlerden biridir. Saç kremi saçları sudaki klor ve zararlı maddelerden de korumaktadır. Saç tipine göre farklı kullanım amaçları olan kremler vardır. Boyalı saçlar için saçlarda boyanın parlaklığını muhafaza eden saç kremleri olabildiği gibi, durulanan saç kremlerinin yanında durulanmayan saç kremleri de bulunur.

Saç kremleri saç tellerini beslemek suretiyle yumuşatır ve saç tellerinin kırılmasını önlemektedir. Saç uçlarına az ölçüde uygulanan saç kremi eller kullanılarak saçlara yedirilir. Birkaç dakika saçta bekletilen saç kremi daha sonrasında bol ılık su vasıtasıyla saçtan arındırılır. Doğru saç kremi saç uçlarını güzelleştirir ve bakımını yapar. Saç kremleri şampuan gibi arındırıcı ve temizleyici özelliğe sahip değildir. Bu nedenle şampuan yerine saçı yıkamak için yalnızca saç kremi kullanmak yanlıştır.

Şampuan hep saç kreminden önce saça uygulanmalıdır. Saçtaki kiri ve istenmeyen yağ tabakasını saçtan atan şampuan, saça bakımını yapan saç kremine de zemin hazırlamış olur. Saç kremini doğru seçmek kadar doğru uygulamak da önemlidir. Saçları yağlı olan biri kuru saçlar için üretilmiş bir saç kremi kullanırsa saçına ekstra yağ depolamış olur. Buna ek olarak saç diplerine sürülen saç kremi de saç köklerini yumuşatarak bir zaman sonra saçların dökülmesine yol açar. Benzer halde saçları her gün yıkamak da saçtaki sağlıklı yağların saçtan kaybolmasına ve saç diplerinin ekstra yağ salgılayarak saçın yapısının ve nem dengesinin bozulmasına neden olur.

 

Saç kremleri bilhassa saç uçları için gereken ürünlerin başında gelir. Lakin miktarı abartılan saç kremi, saçların yağlanmasına neden olur. Bundan dolayı saç kremleri birkaç damla olabilecek biçimde saçlara uygulanmalıdır. Saç kremi seçerken içinde hangi maddeler olduğu ve saç dostu bir yapıya sahip olup olmadığı araştırılmalı ve saç kremi ona göre seçilmelidir. Hatalı seçilen saç kremleri saç tabakasının zarar görmesine ve saç yapısının bozulmasına kadar varan ciddi sonuçlar doğurabilir. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Boxer giymeye nasıl alışılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?