Saç kremi nasıl seçilir?

Saç kreminin etkili olabilmesi için münasip ve saç tipine özel ürün tercih edilmesi gerekmektedir....

 

Saçların yıkanmasının sonrasında çoğu zaman saç bakım ürünü olarak saç kremleri uygulanmaktadır. Saç kremleri temel olarak saçların kırılmalarını ve dolaşmalarını engeller, saçlara parlaklık vermektedir. Ek olarak bazı saç kremleri içinde kullanılan bileşenler saçların beslenmesini ve onarılmasını da sağlamaktadır.

Saç kreminin etkili olabilmesi için münasip ve saç tipine özel ürün tercih edilmesi gerekmektedir.

Saç kremleri yalnızca saça uygulanması gerekli olan ürünler olup, bu ürünlerin saçlı deriye uygulanmaması gerekmektedir. Ek olarak saç kremlerinin temizleyici özellikleri olmadığı için, bu ürünlerin saçların temizliği amacı ile kullanılmamaları, saçlara şampuan uygulandıktan sora kullanılmaları gerekir.

Saç Kremi Nasıl Seçilir?

Saç kreminin pH değeri 5.5 yahut bu değere yakın bir değerde olmalıdır.

Saç tipi iyi belirlenerek, saç tipine ve saçlarda görülmek istenen etkiye uygun saç kremi seçilmelidir. Saç tipine göre olmayan saç kremi, saçın fazla yağlanmasına, saçtaki boyaların akmasına ya da buklelerin açılmasına yol açabilir.

Yağlı saçlara sahip olanlar nemlendirici özelliği çok fazla olan ürünlerden kaçınmalıdırlar. Zaten yağlanma eğiliminde olan saçlar saç kremi ile çok çok kısa bir zaman içinde yağlanırlar. Bu tarz saçlar genelde günlük olarak yıkandıklarından, günlük kullanıma daha ideal olabilecek biçimde nemlendirme özelliği daha düşük olan saç kremleri tercih edilmelidir.

 

Kıvırcık saçlılar da nemlendirici özelliği yüksek saç kremlerinden kaçınmalıdırlar. Bu tarz ürünler saçların gevşemesine ve kıvırcık yapının açılmasına neden olurlar.

Boyalı saçlar için tercih edilecek ürünün üstünde boyalı saçlar için olduğu belirtilmiş olmalı, "boya koruma" ifadesi bulunmalı ve saç kremi içinde sülfat bulunmamalıdır.

Saç kremi seçilirken hepsinden önce ürünün kaliteli bir ürün olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yıpranmış saçlar için besleyici ve onarıcı özelliği olan ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Ponza taşı nasıl temizlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?