Rektifiye nasıl yapılır?

Rektifiye uygulaması için, her şeyden önce motor bloğu araç içerisinden sökülerek motor yenileme firmasına gönderilir. Firmada girdiğ...

 

Motorun yenilenmesini gerektirecek olan parçaların aşınması çokca farklı faktöre bağlıdır. Kalitesiz yakıtın kullanılması, motor yağının ve antifrizin kullanılmaması, zaman geçtikçe araç motorlarında aşınma ve çürümeye neden olur.  Bu problemleri çözmek için motor bloğu üstündeki silindirlerin içinin yüzey taşlaması ve piston segman işlemlerinin yapıldığı motor yenileme yöntemi olan rektifiye uygulaması yapılmaktadır.

Rektifiye uygulaması için, her şeyden önce motor bloğu araç içerisinden sökülerek motor yenileme firmasına gönderilir. Firmada girdiği ilk işlem, yıkama ve inceleme işlemleridir. İnceleme işlemi önemli sayılabilecek bir konudur. Çünkü motordaki arızanın tekrar meydana gelmemesi için gereken tüm tespitler bu etapta yapılmaktadır. İnceleme yapılırken, motor bloğu ve silindir kapağı, çatlak tespiti aletleriyle kontrol edilir. Motorun krank milleri de türlü testlere tabi tutulur. İncelemeyi takiben motor bloğu ve silindir kapağına uygulanan rektifiye işlemine geçilir. Rektifiye işlemi yapılırken, aracın üretici firmasının motor özelliklerine göre yapılmaktadır. Bu işlem, pistonlara göre motor bloğunun tekrardan işlenip, çalışmaya kullanıma hazır duruma getirir. Bu aşamanın sonra silindirlerin içine milimetrenin onda biri hassasiyetinde honlama işlemi gerçekleştirilir. Motor bloğunun bir başka parçası olan krank mili gereken görüldüğü zaman taşlanarak tekrardan çalışmaya kullanıma hazır duruma getirilir. Bunun yanı sıra piston kollarında, motor bloğunun ve silindir kapağının üstünde en fazla kullanılan işlem, supapların sızdırmazlığını sağlayacak olan yuva taşlama işleminin gerçekleştirilmesidir. Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra motor bloğu ve silindir kapağı montaj edilir. Böylelikle motor yenilenmiş olur. 

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Doğalgaz masrafını kısmanın yolları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?