Portakal suyu neden acılaşır?

Turunçgillerde, acılık maddesi adı verilen bazı maddeler bulunmaktadır. Mesela, greyfurt meyvesine kendine özel acılığı veren naringi...

 

Özenilerek hazırlanmış kahvaltı sofralarının olmazsa olmazlarından birisi de portakal suyudur. Çokca kişinin damak tadına hitap eden bir içecek olan portakal suyu kasım ile şubat ayları arasında, taze olarak tüketildiğinde en iyi aromayı ve lezzeti vermektedir. Bu biçimde besin değerlerini de iyi bir biçimde koruyan portakal suyu, hassaten C vitamini içeriği ile kışın hastalıklara karşı vücudumuzun daha dirençli olmasını da sağlamaktadır.

Portakal Suyu Neden Acılaşır?

Turunçgillerde, acılık maddesi adı verilen bazı maddeler bulunmaktadır. Mesela, greyfurt meyvesine kendine özel acılığı veren naringin adlı bir maddedir. Bu biçimde portakalda da limonin ismiyle anılan bir acılık maddesi bulunmaktadır. Bu madde portakalın olgunlaşmasıyla kaybolmasına karşın, Washington gibi bazı portakal türlerinde limonin monolakton adında, limoninin ön maddesi olan bir madde daha bulunmaktadır. Bu madde normal zamanda portakala acılık vermez. Lakin portakalın suyu ile meyvesi biri birinden ayrıldıktan sonra limonin monolakton, portakal suyundaki asitle etkileşir ve dilakton limonin adlı acı bir madde meydana gelir. Bu madde de portakal suyunun acılaşmasına neden olur. Portakal suyu ne kadar fazla bekletilirse, bu etkileşimden ötürü portakal suyunun acılık miktarı da o kadar artar.

Portakal suyunun taze sıkılmışı makbuldür. Fakat, portakalın sıkılmasıyla elde edilen portakal suyu bekletildiğinde acılaşmaya başlar. Tadında meydana gelen bu acılaşma ise portakal suyunun tadını bozarak tüketilmesini engeller. Peki, bekletilen portakal suyunun neden acılaştığını biliyor musunuz?

 

Portakal suyunun içinde yoğun ölçüde asit ve meyve şekeri bulunmaktadır. İçerdiği şeker miktarının fazla olmasından ötürü da portakal suyunun kontrollü bir biçimde tüketilmesi gerekmektedir. Portakal suyunun aşırı tüketilmesi nihayetinde, kilo sorunları ortaya çıkabileceği için portakalın daima yalnızca suyunun değil posasının da tüketilmesi önerilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ağaç neden yıldırımı çeker? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 yiğit boran,

Acılaşmayı engellemek için yapılan bir işlem var mı ? Akşam sıkıyorum 1 litre çıkıyor kahvaltıda yemek için yarısını bırakıyorum tadı acı olduğundan çöp oluyor kalanı çaresi var mı ?


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?