Pişik neden olur?

Bebeklerde oluşan pişik yetişkinlere göre çok çok fazla huzursuzluk verebilmektedir. Bu neden ile ailelerin bebeklerinin pişik olmama...

 

Pişik bebeklerde ve yetişkinliklerde görülebilen acı veren bir cilt rahatsızlığıdır. Pişik kasık, popo ve genital bölgelerdeki cildin kızarması ve tahriş olması halidir. Pişiğin belirtileri şunlardır;

Acı duyma

Islaklık hissedilmesi

Kaşınma

Derinin kızarması

Yanma hissi

Bebeklerde oluşan pişik yetişkinlere göre çok çok fazla huzursuzluk verebilmektedir. Bu neden ile ailelerin bebeklerinin pişik olmamasına karşı önlem alması gerekmektedir. Bebekler pişik bölümüne dokunulduğunda veyahut o bölüm suyla temas ettiğinde ağlayabilir. Yetişkinlerde de pişik problemi kişinin günlük hayatını etkileyecek kadar acı hissedilmesine neden olur.

Pişik olmasının genel nedenleri şu şekildedir

Sabun kullanımı

İshal

Bebeklerin altının uzun zaman ıslak tutulması

Hijyen için ıslak bez kullanılması

Bazı gıdaların tüketilmesi

Bölgenin havasız kalması

Aşırı sıcak hava

Alerjik rahatsızlıklar

Dar kıyafetler

Bebeklerde kalitesiz bezlerin kullanılması

Bebeklerde, bebek bezinin az değiştirilmesi

Mantar oluşumu

Bebeklerde devamlı meydana gelen pişik için bezlerin devamlı değiştirilmesi ve bazen bölgenin havalandırma amacıyla açık bırakılması iyileştirici bir metottur. Bebeğimizin her kaka yaptığında altının değişmesi pişik riskini azaltmaktadır. Doktorun önerisi ile kullanılacak olan kremler iyileşme için önemlidir. Bu kremler hem yetişkinler hem bebekler için kullanılabilmektedir. Pişi oluşmadan önce engellemek oluştuktan sonra iyileştirmekten daha kolaydır. Pişik her ne kadar bebekler için çok çok sıkıcı bir hal ortaya çıkarsa da yetişkinler için de acı veren bir durumdur. Kişinin o pişik oluşabilecek bölgesini temiz tutması, giydiklerine dikkatini açması gerekir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Çocuklarda dikkat eksikliği nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?