Pırlanta yüzük nasıl seçilir?

Pırlantanın insan eliyle düzenlenebilen tek özelliği kesimidir. Pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı kesimin iyi yapılıp yapılmadığıyla...

 

Aşk taşı olarak bilinen pırlanta binlerce yıldır kadınları büyülemeye devam ediyor. Bir kadına verilebilecek en kalıcı ve değerli hediye olan pırlanta, özel olarak evlilik tekliflerinin olmazsa olmazı. Aşkın, sadakatin ve sevginin bir yansıması olarak verilen pırlanta yüzükleri seçmeden önce bu değerli taşı yakından tanımakta yarar var.

Kesim

Pırlantanın insan eliyle düzenlenebilen tek özelliği kesimidir. Pırlantanın parlaklığı ve ışıltısı kesimin iyi yapılıp yapılmadığıyla alakalıdır.

Kesimin peşi sıra şeklini de göz önünde bulundurun. Şekil ve kesim bazen birbirinin yerine kullanılsa da ikisi benzer şey değildir. Kesim, oranlar ve simetri anlamına gelir. Şekil ise konturu ifade eder. Pırlanta kesiminde, yuvarlak, prenses, zümrüt, Asscher, Markiz, parlak, armut ve alp kesim dahil olmak üzere 8 popüler şekil vardır  

Berraklık

Nerdeyse tüm elmaslarda, çıplak gözle görülmeyen inklüzyonlar adı verilen küçücük kusurlar bulunmaktadır. Çıplak gözle görülmeyen bu lekeler elmasa benzersiz yapısını vermesinin yanında ek olarak berrak görünümü de belirler. Pırlantanın üstündeki lekeler ne kadar azsa taş o kadar değer kazanır.

Karat

Karat değerli taşlarda kullanılan ağırlık ölçüsüdür. Pırlantanın ağırlığı, bir karat 100 puana bölünerek ölçülür. Yarım karat 50 puandır ve sertifikasında 0,50 CT olarak yazılır. Benzer ağırlıktaki iki pırlanta, kesim, berraklık ve renk özelliklerine göre değişik fiyatlarda olabilir.

 

Sertifika

Pırlantanın sertifikasının dünyanın her yerinde seçerli popüler elmas derecelendirme laboratuarları tarafından hazırlanmış olmasına dikkatinizi açık tutun.

Renk

D, E, F, G sıralaması: Beyaza en yakın pırlantalar

Değerli bir pırlanta beyaz renklidir. Bir pırlanta ne kadar beyazsa değeri de o miktarda artar. Pırlantaların rengine göre sınıflandırılması şu şekildedir:

Bu renklerin dışında fantezi taşlar adıyla anılan ve çok nadir bulunan yeşil, pembe ve mavi renklerde pırlantalar da vardır.

M: Sarı yansımalı pırlantalar

H, L: Beyaza çok yakın, hafif renkli pırlantalar

Pırlanta Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Ev ödevinizi yapın

3. Takı Zekinize Münasip Seçimler Yapın

Satınalma sürecinin çok önemli aşamasını yüzüğün tasarımı oluşturmaktadır. 4C kriterleri yüzün kalitesini ve fiyatını belirler.

4. Tasarıma odaklanın

Pırlanta yüzükler hakkında araştırma yapın. Pırlantanın yapısı, üretim kriterleri gibi bazı bilgileri bilmek hem yüzük tercihinde aynı zamanda satıcı ile pazarlık safhasında işinize yarayacaktır.

2. Bütçenizi belirleyin

Geleneksel veyahut modern; pırlanta yüzük seçerken zevkinize münasip çokca tasarımla karşılaşabilirsiniz. Seçim yaparken ellerinizin boyutunu da göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Örnek vermek gerekirse küçük ellerde kullanılacak geniş bantlı yüzükler, elin olduğundan daha küçük görünmesine neden olur.

 

Pırlanta tercihinde dikkatli olunması gerekli olan noktaların başında üretici geliyor. Pırlanta seçimini kesinlikle güvendiğiniz ve sertifika sahibi işletmelerden yapın. Pırlanta kalitesinin belirlenmesinde 4C kriterleri adıyla anılan 4 kriter göz önünde bulundurulur. Kesim, renk, berraklık ve ağırlığın göz önünde bulundurulduğu bu kriteleri öğrenerek işe başlayın.

Pırlanta yüzük tercihinde çok önemli adım bütçenizi oluşturmaktır. 0,10 CT’dan başlayan ölçülerde pırlanta yüzük bulabilirsiniz.

Pırlanta Nedir?

Elmas, pırlantanın işlem görmemiş ham halidir. Saf karbondan kristallenerek oluşan elmas, çok sert ve kesimi zor bir mineraldir. Yunanca ‘’ adamas’’ kelimesinden türeyen elmas, yenilmez, bileği bükülmez anlamına gelir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kır düğünü nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?