Pilatesin faydaları

Tüm spor dallarında olduğu gibi pilateste de kesinlikle bir uzmanla çalışılmalı ve imkanlar el verdiği sürece vücudumuzu zorlayıcı eg...

 

Pilates son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir spor biçimine geldi. Yararlarını düşündükçe de popülerliğini daha uzun seneler sürdüreceğini söylemek mümkün. Her yaştan kimsenin bu sporu yapabiliyor olması ve ilk dersten başlayarak insana kendini değişik hissettirmesi pilatesi en fazla yapılmış olan spor şekline getirdi.

Pilatesin yararları,

Pilates, diğer egzersizlerde olduğu gibi kasları şişirmez. Yağsız, fit, güçlü ve sıkı bir vücut isteyenler için en ideal spordur.

Konsantrasyon sağlamakta sorun yaşayan insanlar, pilates egzersizleriyle bu problemin üstesinden çok çok kolay gelebiliyor.

Pilates yaparken bütün kaslar çalıştırılıyor, iskelet sistemi ve kaslar arasında denge sağlanıyor. Çalışmalar esnasında kaslar öyle bir esniyor ki boyunuz da pilates çalışmaları esnasında birkaç santim uzuyor.

Uyku düzensizliklerinizi gideriyor.

Günümüz insanının en fazla şikayet ettiği stresin, gerginliğin ve depresyonun da en büyük düşmanı pilates. Günün içinde pilates vesilesiyle yüzünüz gülecek, enerjiniz yükselecek.

Düzenli pilates yapan insanların bağışıklık sistemi kuvvetleniyor, pilates yapmayan kişilere oranla daha az hasta oluyorlar.

Pilates, tüm kaslarınızı çalıştırdığı için sağlıklı omurgaya sahip olmanızı sağlıyor.

Pİlatesin çok önemli prensibi, doğru ve dengeli nefes almak. Doğru ve dengeli nefes alıp verdiğinizde kandaki oksijen miktarı artar, kan dolaşımınız hızlanır, kandaki oksijen artışıyla kan temizlenir.

 

Vücudumuzda dengeleyici (sabitleyici) kaslarımız vardır. Bu kaslar, basit egzersizlerle çalıştırılamaz. Pilates yapanlarda bu dengeleyici kasların güçlendiği gözlemlenmiştir. Bu kasların güçlenmesiyle dengeli duruşa sahip olabilirsiniz.

Duruş bozukluklarını gideriyor. Dik durmayı sağlıyor.

Pilatesin diğer faydası kas kontrolü sağlamak. Pilatesle kaslar esnetiliyor ve vücut daha kolay kontrol edilmeye başlanıyor. Böylelikle bilhassa masa başı işlerde çalışanlarda veyahut bilgisayar başında zaman geçirenlerde sıkça rastlanan boyun ağrıları,eklem ağrıları pilates egzersizleriyle son buluyor.

Yaşlılıkla beraber meydana gelen kireçlenme, eklem ağrıları gibi rahatsızlıkların ağrılarının en aza inmesine yardım eden oluyor. Ayrıca yaşlılıkla meydana gelen bu tür hastalıkların oluşmasını engelliyor.

Kadınların korkulu rüyası kemik erimesine de pek güzel gelen bir spordur pilates.

Tüm spor dallarında olduğu gibi pilateste de kesinlikle bir uzmanla çalışılmalı ve imkanlar el verdiği sürece vücudumuzu zorlayıcı egzersizlerden uzak durulmalı.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Evde spor yapmak adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?