Passolig nedir?

Önceki sistemde kullanılan kağıt biletlerde, bilet sahibine dair hiçbir bilgi yer almamaktaydı. Koltuk numarası dışında bir bilgi içe...

 

Passolig en basit tanımı ile kağıt bilet devrini sona erdiren Türk Futbolu’nda elektronik bilet devrini başlatan sistemin adıdır. Sistem taraftarlara ve kulüplere yüksek güvenlik imkanı tanırken benzer zamanda maddi olarak da kazanç olarak geri dönmektedir. Passolig sahibi taraftarlar kartlarını günlük yaşamlarında da sürekli kullanabilirken, yapılmış olan alışverişlerden taraftarı oldukları kulüplerde maddi bir kazanç elde etmektedir.

PASSOLİG VE KAĞIT BİLET FARKI NELERDİR?

Önceki sistemde kullanılan kağıt biletlerde, bilet sahibine dair hiçbir bilgi yer almamaktaydı. Koltuk numarası dışında bir bilgi içermeyen bu biletler, tribünlerde yaşanması olası olaylarda faillerin bulunmasını da hayli zorlaştırmaktaydı. O nedenden dolayı “Sporda Şiddeti Önleme Yasası” kapsamında Passolig Kart uygulaması 2014-2015 sezon başlangıcı itibari ile Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig’de kullanılmaya başlandı. Passolig’in kağıt biletten en ehemmiyetli farkı tüketici konumundaki futbolseveri korumayı amaçlayan bir sistem olmasıdır.

PASSOLİG’DE HANGİ BİLGİLER BULUNUR?

Passolig Kartları’nda kullanıcının adı, soyadı, fotoğrafı, satın aldığı maç, maçı izleyeceği tribün ve koltuk gibi bilgileri yer alır. Spor’da şiddetin önlenmesine dair kanun yönetmeliği çerçevesinde çıkartılan kurallar gereği türkiyede uygulanmaya başlanan Passolig Uygulaması, Türk Futbolu’nda e-bilet devrini başlatmıştır. Bu kartla amaçlanan hedef stadyumdaki yasa dışı olayları engellemek ve tribün terörünü sona erdirmektir.

 

PASSOLİG’İN ARTILARI NELERDİR?

Passolig’in kullanıcısına sağladığı çokca artı bulunur. Bunları şu biçimde sıralamak mümkündür;

Kredi Kartı, banka kartı gibi özellikleri nedeni ile alışverişte kullanabilirsiniz.

Stadyum içindeki alışveriş noktalarında kullanılabilmektedir.

Kendi biletinizde belirtilmiş koltukta maçı seyredeceğinizden, istenmeyen bir olayla karşılaşmanız engellenmiş haldedir.

Çok anlaşmalı şehirde toplu ulaşım araçlarına kullanılabilmektedir.

Stadyum girişlerinde kuyrukta beklemek zorunda kalmazsınız. Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig’deki bütün stadyum gişeleri passolig uyumlu hale getirilmiştir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yarım mekik nasıl çekilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?