Parfüm nasıl kalıcı olur?

Parfüm, eski çağlardan beri kullanılan ve uçucu kokulara verilen addır. Parfüm yaparken bir çok aroma kullanılabilmektedir. Parfüm; i...

 

Parfüm, eski çağlardan beri kullanılan ve uçucu kokulara verilen addır. Parfüm yaparken bir çok aroma kullanılabilmektedir. Parfüm; insan vücuduna, bitkilere, objelere ve ortamlara güzel koku vermesi amacı ile kullanılır. Öncelikle Mısır ve Mezopotamya topraklarında doğan eski parfümler, vanilya özünden icat edilmiştir. Ethanol, su ve aromaların karıştırılmasıyla elde edilen parfümün, kalıcılık ve dayanıklılık süresi aroma yoğunluğuna bağlı olarak değişir. Üst, orta ve alt nota olmak üzere üç adet koku notası olan parfümlerde, üst nota parfüm sıkıldığı anda, orta nota üst notadan sonra, alt nota ise en son olarak buruna kokusu gelen aromalardan oluşur. Geleneksel ve modern parfümlerin aromaları da vermiş olduğu duygu açısından farklılık göstermektedir.

Parfüm nasıl kalıcı olur?

Parfümün kalıcı olması için, tercih edilen kokunun tene uyumlu olması gerekmektedir. Bu da fakat parfümün tende uzun denemeler ve kullanımlar sonucu tecrübe edilmesiyle olur. Cilt tipi ve ten rengi parfümün kokusunu etkileyen faktörlerdendir.

Parfümün saça uygulanması saç derisinde kurumalara neden olduğu gibi, saçın yağlanmasıyla kokunun kalitesini de bozacaktır.

Parfüm temiz tene sıkıldığında, kokusunu daha güzel yayar. Yağlı ciltler parfüm kalıcılığını sağlarken, kuru ciltlerde parfüm daha az dayanır. O neden ile kuru ciltlere daha sık parfüm sıkılarak kokunun dayanıklılığı artırılabilir.

 

Nemli ve sıcak yerlerde parfümün kalıcılığı çok çok fazla olabilecektir. Nemsiz yerlerde ise parfüm daha az yoğun hale gelir. Bu sebeple nemin az olduğu ortamlarda parfüm sık aralıklar ile uygulanmalıdır.

Parfümün saklanma koşulları da parfüm aromalarının kalıcılığını ve kalitesini etkilemektedir. Serin ve kuru yerlerde saklanan parfümler daha uzun zaman kalıcılığa sahip olur. Parfüm kapağının kapalı olması da kalıcılığı artıracaktır. Parfümleri güneş ışığından uzak tutmak, içerisindeki kimyasalların bozulmasını önlemektedir.

Parfüm en fazla 3 saat içinde kalıcılığını kaybedecektir. O yüzden parfümün deodorantı, krem ve losyon gibi destekleyici ürünlerin kullanılması, aromanın cildimizde daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Parfüm tene uygulanmadan önce, parfümün uygulanacağı bölüme bir parça vazelin sürmek ve parfümü onun üzerine sıkmak, parfümün kalıcılığını artıracaktır.

Parfümün kalıcı olması için nabız bölümüne sıkılması iyi bir yoldur. Bilekler, kulak arkaları, diz araları gibi bölgeler parfümün kalıcı olmasını sağlayan noktalardan bazılarıdır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Kaş nasıl şekillendirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?