Paintball'un kuralları nelerdir?

Paintball hem günlük hayatın stresinden kurtulmaya yardım eden bir spor olma özelliğine sahipken aynı zamanda ortak çalışma ve liderl...

 

Kişisel veyahut takım durumunda her yaştan kimsenin oynayabileceği doğa sporlarından paintball dünya genelinde popülerdir. Boya topu anlamına gelen painball iki takım durumunda oynanır. Oyunda amaç karşı takımı yenmektir. 

Paintball hem günlük hayatın stresinden kurtulmaya yardım eden bir spor olma özelliğine sahipken aynı zamanda ortak çalışma ve liderlik becerisini geliştirerek özgüven aşılayan bir spordur. Bilhassa gelişme çağındaki çocukların sosyalleşmesini sağlamaktadır. Takım oyunu olduğundan dolayı arkadaşlara güvenme ve beraber hareket etme yetisi kazandırır. Büyük şirketlerde motivasyon oluşturması ve liderlik vasfı gelişimi açısından oynatılan bir spordur. Kişi paintball oynarken stres altında hızlı karar verebilme ve kısıtlı kaynaklarla hedefe ulaşma konusunda kendini geliştirir. 

Paintball oynarken içi boya topu atan gazlı silahlar kullanılmaktadır. Oyuncular oyun senaryosu çerçevesinde verilen görevleri başarmaya çalışır. Bu görevler bayrak kapma operasyonu, karşı takımın kaptanını vurma, bir bölüme saldırmak ve bölgelerini korumaktır. Bu görevler oyun senaryoları içerisinden seçilerek yerine getirilir. 

Paintball oynarken uyulması gereken kurallar

Maske kuralı çerçevesinde oyun alanı olarak belirlenmiş ağ ile çevrili bölüm içinde paintball için tasarlanan özel şapka takmak zorunludur. Maskeleri takmayan sporcular oyuna alınmaz. 

 

Paintball oynarken hakem direktiflerine uymak çok önemli kuraldır. İşletmeler kendi oyun sahasının ve işletmesinin özelliklerine göre değişik kurallar koyabilir. Bunu yapmak için paintball oynanılacak işletmede bilgi almak gerekmektedir.

İkinci kural olan işaretleyici emniyet kuralı oyun esnasında kullanılan işaretleyicilerin kapalı tutulmasına yöneliktir. İşaretleyici emniyetler yalnızca baş hakemin sinyali ile açılıp kapatılır.

Oyun kurallarından bir tanesi olan 5 metre kuralında ise fiziki zararı önlemek açısından önemli kabul edilen bir kuraldır. Bu kural amatör paintball oyuncuları için uygulanmaktadır. Rakip oyuncular kural çerçevesinde birbirlerine 5 metreden daha çok yaklaşarak ateş edemez.

Paintball oynarken bazı kurallar çerçevesinde hareket etmek gerekmektedir. Bu kurallar bir takım güvenlik kurallarıdır. Riski az olan bir spor olsa da güvenlik açısından birkaç temel zorunluluğu vardır. En ehemmiyetli kural sağlık yönünde sporu yapmaya bir engel olmamasıdır. Bundan hariç diğer kurallar ise maske, işaretleyici emniyet ve 5 metre kuralıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Binicilik nasıl bir spordur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?