Ön araba koltuğu nasıl çıkar?

Koltuğu çıkarmak için tekrar ortalayın. Koltuk elektrikliyse kontağı kapatın ve yavaşça kabloları çıkarın. Koltuğu kapıya sıkışmaması...

 

Çok araç sahibi kendi işini kendi yapmayı tercih etmektedir. İstediğiniz arabanıza yeni halı veyahut koltuk takmak veyahut koltuklarınızın kılıfını değiştirmek olabilir. Bunların tamamı birkaç temel beceriyle rahatça halledilebilmektedir.

Koltukları Çıkarma

Koltuğu çıkarmak için tekrar ortalayın. Koltuk elektrikliyse kontağı kapatın ve yavaşça kabloları çıkarın. Koltuğu kapıya sıkışmaması ya da dikiz aynasını yahut çevresini çizmemesi için dikkatli eğdikten sonra araçtan çıkarın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Civataları çıkarmak için ihtiyacınız olan ekstra alanı açabilmek için her koltuğu ayrı ayrı ayarlamanız gerekebilir. Koltuğunun kontrolsüz bir biçimde hareket etmesini önlemek için civataları çıkana kadar gevşetmeyi deneyin. Bütün civataları gevşettikten sonra, koltuk sabit bir pozisyondayken onları elinizle çıkarın.

Koltuk Türleri ve Ekipmanları

Aracınızın ön koltukları ya sabit veya yatmalıdır. Sabit koltuklar iki ayrı sandalye tarzı koltuktan oluşurken yatmalı koltuklarsa yolcu kısmına doğru açılan koltuklardır. Her halükarda, soket seti, mandal, İngiliz anahtarları, düz tornavida ve bir de plastik torba gibi temel el aletlerine ihtiyacınız olabilecektir. Bu araçlar arabanızın marka ve modeline göre değişkenlik gösterebilir.

Cıvata Yerleri

Bazı eski arabalarda koltuk direkt yere cıvatalıdır; daha yeni arabalardaysa koltuklar ayrı bir takoza cıvatalı olur. Ne olursa olsun, iki ön ve iki de arkada olmak üzere dört civata koltuğu sabitlemeye yetmektedir. Bazen, cıvatalar bir tornavida ile çıkarılabilen dekoratif plastik kapaklarla gizlenir.

 

Cıvataları Çıkarma

Cıvatalara erişebilmeniz için koltuğu ayarlayın. Münasip aleti kullanarak, her civatayı gevşetmek için saat yönünün tersine çevirin ve devamında çıkarın. Her cıvata için bu adımı yineleyin. Bağlantı elemanlarını plastik bir torbanın içine koyun.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Marka başvurusu nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?