Ödem söktürücü çay nasıl içilir?

Ödem söktürücü bitki çayları vücutta biriken fazla sıvının atılmasına yardım eder. Vücudumuzun ödem yapmasının başlıca nedenleri az s...

 

Ödem söktürücü çayların ne zaman ve nasıl içilmesi gerektiği sıkça sorulan bir sorudur. İnsanların bazısı bu tarz çayların günün içinde çok kez tuvalete gitmelerine neden olacağını düşünür ve bu durumdan rahatsız  olur. Lakin çoğu ödem söktürücü çay için bu doğru değildir. Bu tarz çayların çoğu temelde böbreklerin temizlenmesini ve metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır. Eğer tuvalete devamlı gitmekten çekinenlerdenseniz sinameki bitkisinin yapraklarından yapılmış olan ödem söktürücü bir çay tercih edebilirsiniz, bu çay günün içinde çokca kez tuvalete gitmenizi gerektirmeyecektir. Normal zamanda vücudumuz kendini zararlı toksinlerden temizleme yetisine sahiptir. Vücutta aşırı toksin bulunması halinde vücudumuz bu durumla yalnız olarak baş edemediğinin sinyallerini vermektedir. Baş ağrısı, halsizlik, hazımsızlık, sivilce oluşumu, bağışıklık mekanizmasının azalması gibi semptomlar o nedenden dolayı baş gösterebilir. Böyle bir zamanda vücudumuzu temizlemekle görevli organlarımızı biraz olsun rahatlatmak adına ödem söktürücü yahut detoks çayları tüketerek vücudumuza yardım eden olabiliriz.

Hangi Çaylar Ödem Söktürür?

Ödem söktürücü bitki çayları vücutta biriken fazla sıvının atılmasına yardım eder. Vücudumuzun ödem yapmasının başlıca nedenleri az su tüketimi, menopoz, hareketsizlik, aşırı tuz kullanımı ve şeker hastalığıdır. Ek olarak kadınlarda adet dönemine doğru da ödem görülebilmektedir. İdrar söktürmek yoluyla vücutta yer bulan ödemin atılmasına yardım eden çaylar: maydonoz çayı, kiraz sapı çayı, karahindiba çayı, yaban mersini çayı, ekinezya çayı, yeşil çay, zencefil çayı, meyan kökü çayı, papatya çayı, mısır püskülü çayı, vb. zevkinize ve ağız tadınıza göre bu çaylardan bir kaçını birleştirerek kendi karışımınızı oluşturabilirsiniz. Bilinenin tersine fazla su içmek vücutta ödem yapmaz. Vücutta ödem oluşumunun başlıca nedeni az sıvı tüketimidir. Günün içinde vücudunuza yeterli ölçüde sıvı desteği yapmazsanız vücut benzer bir kaktüs gibi var olan suyu daha sonrasında kullanmak amacı ile ödem olarak depolar. Ödem sorunundan şikayetçi olan kişilere bolca çay içirilmesinin temel gayesi da kişinin sıvı tüketiminin arttırılmasıdır.

 

Ödem Söktürücü Çaylar Ne Zaman İçilmeli?

Ödem söktürücü çay öncelikle bir kez sabah içilmelidir. Daha sonrasında ise, akşam yemeğinden önce içilmelidir. Akşam bir bardak ödem söktürücü çay içmek gece siz uyurken bile vücuttaki toksinlerle savaşmaya yarayacaktır. Ödem söktürücü çayların öğlen içilmesi önerilmez çünkü günün içinde tuvalete daha fazla gitmeniz gerekmektedir. Bir ay gibi bir zaman boyunca gün içinde iki kere ödem söktürücü çay tüketimi vücudunuza yardım eden olmak adına yeterli olabilecektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kilo nasıl dengede tutulur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?