Norveç vizesi nasıl alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Norveç'ten vize alabilmek için Ankara Büyükelçiliği'nin yanında ek olarak Ankara, İzmir ve Antaly...

 

Kuzey Avrupa'nın İskandinav yarımadasında yer bulan Norveç Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkedir. Kendi enleminde bulunan diğer ülkelere nazaran değişik iklimlere de sahip olan Norveç gerek doğal güzellikleri, gerekse kendine özel düzeniyle çok turistin ilgisini çeken bir bölgedir. 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Norveç'ten vize alabilmek için Ankara Büyükelçiliği'nin yanında ek olarak Ankara, İzmir ve Antalya'da bulunan Vize Başvuru Merkezleri'ne başvurularını teslim etmeleri gerekmektedir. Bu vizeler sırası ile aile göçmenliği, çalışma amacı ile, ziyaret amacı ile, vatandaşlık, Au Pair (Kültür öğrenme amacı ile, eğitim amacı ile, kalıcı olarak oturma amacı ile, korunma amacıyla ve sağlık amacı ile olmak üzere dokuz tür olup bunlardan birisine başvurmak için Norveç Göçmenlik Müdürlüğü'nden (UDI) gelen şartlara uymaları gerekmektedir. (90 günden daha kısa olan ve seyahat amacı ile gelişlerde Schengen vizesi yeterlidir. Oturma ve çalışma vizesi almak isteyenler de başvuru kayıtlarını Norveç Başvuru Portalı üstünden yapabilir.)

Başvurusu reddedildiği durumda eğer başvuran kişi Vize Başvuru Merkezi'ne başvurduysa Büyükelçilik tarafından pasaportuyla beraber red mektubu ilgili merkeze gönderilir. Bu alınınca koşullarla uygunluğu gözden geçirmeleri ve hatalarını telafi etmeleri tavsiye edilir.

Başvuru kabul edildiği durumda eğer başvuran kişi Vize Başvuru Merkezi'ne başvurduysa kendisine elektronik ortamdan haber verilir. Bu anda Büyükelçilik vizeyi basarak Vize Başvuru Merkezi'ne iletir. Ek olarak başvurana kargo ile de vize gönderilir. Fakat bunu yapmak için başvuru esnasında belirtilmesi gerekmektedir. Eğer bu kişi Büyükelçilik'ten başvuru yapmışsa Büyükelçilik tarafından kendisiyle iletişime geçilecektir. Bu halde giriş vizesi için Büyükelçilik'e ziyaret saatleri içinde kendisi gider. Randevu bu işlem için gereken değildir. En son bölüm ise oturum kartı alımı sürecidir. Bu süreç zarfında başvurusu kabul edilen kişi Norveç'e gittikçe Norveç polisiyle randevu talep eder. Yedi gün içinde yapılması gerekli olan bu işlemin sonrasında Norveç vize işlemleri tamamlanmış olur.

 

Bu şartlara uyulduktan sonra ilgili yerlere teslim edilerek randevu safhasına gelinir. Bu randevu tarihi, gidildiği yere bağlı olarak üç günden başlayıp altı aydan daha uzun süreye kadar da çıkabilir. Randevu tarihi geldiği zaman görüşmeye sadece başvuran kişinin kendisinin gitmesi gerekmektedir. Vize için gereken evraklarını yanında getirmeleri önemlidir. Bu aşamadan sonra onaylanma sürecine geçilir. Bu onaylanma prosesi duruma göre iki haftadan başlayıp 10 aya kadar çıkabilir. Bu işlem sonunda Norveç Göçmenlik Müdürlüğü (UDI) ya başvuruyu kabul eder veya reddeder.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Fransa vizesi nasıl alınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?