Nikotin vücuttan nasıl atılır?

9. Nikotin isteğinizi azaltmak ve unutmak için ağız tiryakiliğinizin yerine geçebilecek sakız, kabuk tarçın, akide şekeri yahut yalnı...

 

Sigarayı bıraktıktan vücudumuzun nikotini atması 48 ile 72 arası sürer. Sigaradan ayrı kalmak isteyenler için bu süre uzun gelebilir ve kanınızda dolaşan nikotin daha fazla sigara içmek istemenize neden olabilir. Zaten halen sigara içip vücudunuzu nikotinden temizlemeye çalışıyorsanız boşa uğraşıyorsanız demektir. Eğer gerçekten nikotinden kurtulmak istiyor iseniz ilk başta sigarayı bırakmalısınız. Daha sonrasında aşağıdaki yöntemleri deneme yoluyla nikotini tümüyle vücudunuzdan atabilirsiniz.

9. Nikotin isteğinizi azaltmak ve unutmak için ağız tiryakiliğinizin yerine geçebilecek sakız, kabuk tarçın, akide şekeri yahut yalnızca kürdanla ağzınızı meşgul edebilirsiniz.

8. Kediotu kökü, lobelya, zencefil ve kedinanesi tüketerek vücuttaki nikotini daha kısa zamanda atmanız mümkün.

5. Havuç suyu: Havuç suyu nikotini vücudunuzdan atmaya yardım eden A, B, C ve K vitaminleri içermektedir. Buna ek olarak, nikotinin cildinize vermiş olduğu zararı en aza indirir.

4. Portakal: C vitamini açısından zengin olan portakalı tüketerek nikotinin vücudunuzda düşürdüğü C vitamini seviyesinin yerini doldurmak için şahanedir. Ek olarak portakal yemek metabolizmanızı hızlandırıp nikotini vücudunuzdan daha hızlı atmanızı sağlamaktadır.

2. Su: Nikotin vücudunuzu susuz bıraktığı için daha çok su içip vücudunuzun su ihtiyacını karşılamalısınız. Gün içerisinde 8-12 bardak su herkese önerilir. Ek olarak vücudunuzun toksinleri dışarı atmak için suya ihtiyacı vardır. Gereken miktar su nikotini vücudunuzu terleterek dışarı atmaya yardımcı olmaktadır.

 

1. Her şeyden önce sigarayı kesin bir kararla bırakmalısınız. Bunu başarmak için nikotin terapilerinden yardım alabilirsiniz. Sigarayı bölüm bölüm bırakmaya karar verirseniz canınızın yine sigara çekeceğini unutmayınız.

6. Ispanak: Vitamin ve folik asit açısından zengin olan ıspanak vücudunuz için çok yararlıdır. Ek olarak bolca maydonoz yerseniz tütünün tadı daha kötü gelir.

3. Egzersiz: Vücudunuzun metabolizmasını hızlandırmak ve nikotini yakmak için spor yapıp bolca terlemelisiniz. Eğer uzun süredir fazla hareket etmiyorduysanız işe kısa ve hızlı yürüyüşlerle başlayabilirsiniz.

7. Nikotin isteğini artıran alkol, şeker ve kafeinden uzak durmalısınız. Eğer tekrar vücudunuza nikotin alırsanız tüm emekleriniz boşa gider.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Vertigoya iyi gelen bitkiler nelerdir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?