Nasıl rugbyci olunur?

Rugby sporcusu olmak isteyen kimselerin münasip olduğu yaş aralığı yoktur. İsteyen herkes kendi kategorisinde rugby takımlarına katıl...

 

Topla oynanan bir takım oyunu olan rugby sert bir spor türüdür. Rugby sporcusu olmak isteyen insanların (takımların ihtiyacı doğrultusunda) bir takıma katılması yeterli olur. Türkiye'de bu takımların sayısı, 2014/15 sezonunda 15'ti ve büyük çoğunluğu üniversite takımıydı. Kulüp düzeyinde İstanbul'da İstanbul Ottomans RFK, Kadıköy RK, Bosphorus RK ve Ruggers34 RFK, Ankara'da ODTÜ SK ve Hacettepe Rugby Tigers, Samsun'da Bafra RK ve 1919 Samsun RSK, Aydın'da Kuşadası Kartalları RK, Edirne'de de Trakya Gladyatörleri RFK bulunur. Bunların haricinde üniversite takımı alternatifleri de vardır. Bu takımlar üniversite dışından oyuncu alabilir ama Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen turnuvalarda üniversiteler yalnızca kendi üniversitelerinde bulunan oyuncularını sahaya sürebilir. Bunların haricinde küçük yaşlarda bu spora başlamak isteyen bireyler için de İstanbul ve İzmir'de seçenekler mevcuttur. İstanbul'da bulunan International Rugby Center genç oyuncular için yapılmış olan oluşumların bir örneğidir. 

Rugby sporcusu olmak isteyen kimselerin münasip olduğu yaş aralığı yoktur. İsteyen herkes kendi kategorisinde rugby takımlarına katılabilir.

Yeni başlayan rugby oyuncularının antrenmanlarını kaçırmamaları ve sonuna kadar devam etmeleri gerekmektedir. Bunların peşi sıra türlü rugby maçlarını izleyerek kendini geliştirebilir. Ek olarak sert ve hızlı oynandığından ötürü oyuncunun fiziğinin ve kondisyonunun yeterli olması gerekmektedir. Antrenmanlar dışında kendini geliştirmesi oyuncu açısından yararlı olur.

 

Rugby sporcusu olmak isteyen kimselerin görevi bulunmuş olduğu yere göre değişebilir. Ama her çeşit koşullarda takımla uyum içinde olma zorunluluğu vardır. Bu oyunda bir oyuncu kişisel davrandığı taktirde takımı tehlike altına girer. Böyle bir halde ya bu hareketi yapan oyuncunun bulunmuş olduğu takım maçı kaybeder yahut antrenörü o oyuncuyu oyunda alır. Rugbyde forvet ve bek olmak üzere iki ana bölüm vardır. Bek bölümünde yer bulan oyuncuların daha hızlı olması ve doğru pozisyonda yer alması beklenir. Forvet oyuncularının da adam eksiltme ve beklere alan açma görevleri olduğu için fiziğinin beklere göre daha iyi olması gerekmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Karatede dirsek nasıl atılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?