Nasıl kürek sporcusu olunur?

Kürek sporcusu olmak için gerekli olan adımlar şu şekildedir:...

 

Kürek sporu, kürek yardımıyla tekneyi veya botu su içerisinde hareket ettirmeye dayanan ve su sporları arasında en hızlı olanıdır. Kürek sporunu bu anlamda yapılmış olan diğer su sporlarından ayıran temel özellikler teknede olması zorunlu olan sabit ayaklık, dirsek sistemi ve hareketli oturak sistemidir. Kürekçi sabit olan ayaklığı iterek küreğinin yardımıyla suda yaratmış olduğu itici gücü dirsekleri yardımıyla teknesine aktarır ve teknesini hareket ettirir. Küreğe başlamanın alt yaş sınırı 13-14 olup, 4 senelik sıkı bir antrenman sonuç kısmında verimli sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kürek sporcusu olmak için gerekli olan adımlar şu şekildedir:

Yoğun antrenman zamanı esnasında gün içinde averaj 5.000-6.000 kalori değerinde besin alıp 5 öğün yemek yenilmesi gerekmektedir. Ama bu adım kariyerin sonlarına doğru oluşan yeme alışkanlığı ile hantallığa ve aşırı yağlanmaya neden olabilir.

Antrenörlerin belirlediği kişiler, boy, kilo ve performans testine tabi tutulup, en iyilerinin belirlenmesinin sonrasında en ideal yarışa, sporcular kayıt ettirilir. Kürek sporu, diğer sporlara nazaran erken saatlerde başlar. Örnek verirsek; 10:30.

Boy uzunluğunun bu spora pozitif etkisi vardır. Kısa boylu sporcuların farkı kapaması için fiziki antrenman yoğunluğuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Özel diyet ve beslenmeyle, vücudumuzdaki gereksiz ağırlıklara neden olan yağ miktarı bir kürekçinin en büyük düşmanıdır.

 

Takım durumunda yapılmış olan bu sporda, sporcuların kendilerini ve takım arkadaşlarını çok güzel tanımaları, güç konusunda sırası ile stratejik belirlemeler yapılıp bot hızının daima azami seviyede kalması sağlanmalıdır. Bu biçimde tecrübeler edinildikten sonra var olan ülkeyi temsil edecek olan kürek sporcuları, olimpiyatlarda derece elde etmek için su üstünde yer alabilirler.

Yaz kış demeden sudaki performans devamlı arttırılmalıdır. Değişken hava koşullarıyla birlikte ekipmanların yenilenmesi de genelde kulüpler tarafından sağlanmaktadır.

Bir kulübe üye olunca çok sıkı bir biçimde gün içinde 1-2 saat aralığında antrenmanlarla, bu spora başlamış olunmalıdır. 4 senelik periyodun ise son senesinde gün içerisinde 5-6 saat kürek çekme seviyesine gelinebilir. Elleri kullanmayı ve el-bacak güç aktarımı iyi öğrenilmiş olmalıdır.

Belli bir uzaklıkta iyi kürek çekilse de profesyonel anlamda olimpiyatlara hazırlanılıyorsa olimpiyatların belirlediği uzunluklara göre bireyin kendisini hazırlaması gerekmektedir. Asgari 2.000 metre ile başlanmalıdır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Oktatlon nasıl bir spordur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?