Nar nasıl sıkılır?

Nar temiz biçimde yıkanır ve portakal kabuğuna yapıldığı gibi, bir bıçak vasıtasıyla nara dilim dilim çizikler atılır. Çizilen kabukl...

 

Ekim şubat arası ayların vazgeçilmeyen meyvesi olan narın yemesi zor olduğu gibi, faydası da bir o kadar çoktur. Kolesterolü, tansiyonu ve kan şekerini düzenler, antibiyotik özelliği taşıdığı için, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudumuza enerji sağlamaktadır, yorgunluğu giderir ve ağız yaralarına iyi gelir. Mevsiminde bolca tüketilmesi gerekmektedir. Evinizde meyve sıkacağınız yoksa nar nasıl sıkılabilir?

Nar temiz biçimde yıkanır ve portakal kabuğuna yapıldığı gibi, bir bıçak vasıtasıyla nara dilim dilim çizikler atılır. Çizilen kabuklar çıkartılır ve nar bir poşet içine konulur. Poşetin yırtılma ihtimaline karşı tekrar bir poşet içine konulabilir. Sonrasında bir bardak vasıtasıyla nara vurulur. Nar tanelerinin suyunu daha iyi bırakması için, bir merdane vasıtasıyla da üstünden geçilebilir. Bütün nar taneleri suyunu bırakana dek bu biçimde ezilir. Sonra, poşette bir delik açılıp, nar suyunun bir sürahi veyahut bardağa boşaltılması sağlanmaktadır. Nar suyu toptan süzüldükten sonra, poşette kalanlar olduğu gibi çöp kovasına atılır. Bu biçimde nar suyu hiçbir yere bulaşmadan ve bıçak değmeden, sağlıklı biçimde çıkarılmış olur. Unutulmaması gerekmektedir ki, meyve suları sıkıldıktan sonra tüketilmeli ve fazla bekletilmemelidir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Nar nasıl ayıklanır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?