Mutfaktan yanık kokusu nasıl çıkar?

Bunu engellemek adına yanık kokusu ortaya çıktığı zaman öncelikle yapılması gerekli olan şey, bu kokuya neden olan şeyi hiç vakit kay...

 

İnsanları mutfakta maksimum zorlayan şeylerden bir tanesi, yanık kokusudur. Bir dakikalık gecikme devamında bile yemek yanabilir ve bunun devamında da ortalığa hiç hoşlanmayacak tarzda kötü kokular meydana gelir. Üstelik bu koku eve sindikten sonra çıkması tahmin edilenden çok çok uzun süre alacaktır.

Bunu engellemek adına yanık kokusu ortaya çıktığı zaman öncelikle yapılması gerekli olan şey, bu kokuya neden olan şeyi hiç vakit kaybetmeden balkona veyahut açık bir alana götürmek gerekir. Çünkü böylelikle tava veyahut tencerenin içinde yer alan yanık kokusu çok çok fazla mutfağa sinmeyecektir. Bunun sonrasında eğer ki taşma gibi sorunlar var ise mutfaktaki bu bölgenin temizliği yapılmalıdır.

Böylelikle vanilya kavrulurken ortaya çıkacak tatlı koku, mutfağa hakim olan yanık kokusunu ortadan kaldıracak ve etrafa istenildiği gibi tatlı bir vanilya kokusu yayılacaktır. Fırının içinde pişerken yanan yemek ise sadece mutfağa kötü kokuların dolmasına neden olmaz. Bunun yanı sıra fırın içinde kötü kokuların kalmasına ve daha devamında pişirilecek yemeklere de bu kokuların sinmesine neden olur. Böylesi durumların önüne geçmek adına ısıya dayanaklı bir kabın içine az ölçüde sirke ve su koyularak fırının içine yerleştirilmeli. Sonra da fırın birkaç dk süresince çalıştırılmalı ve sonrasında da soğuması beklenmelidir. Fırının kapağı açıldığı zaman kötü kokuların ortadan kaybolduğu ve yerine güzel kokuların geleceği görülebilecektir.

 

Süt taşmışsa ve bunun yüzünden da ortaya yanık kokusu oluşmuşsa, yanmış olan ocağın üstüne birkaç damla sirke damlatılması gerekir. Bu sirke, sıcak olan ocağın üzerindeki yanığın çok çok fazla yanmasını ve kötü kokunun oluşmasının engellenmesini sağlayacaktır. Mutfak havalandırılmaya başlandığı zaman uzun süreler boyunca halâ gitmediyse bu sefer yapılması gerekli olan şey ocağın üstüne bir tas su koyulmalı ve içine birkaç damla ferah kokulu parfüm damlatılabilir. Böylelikle kısa bir zaman içinde mutfağın içinde yer alan yanık kokusu ortadan kalkacaktır. Tencere içinde bir yemek pişiriliyorken yemek yansıysa yapılması gerekli olan tek şey ise bir paket vanilyayı tava içinde az ateşte kavurmak.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Çilekli tart nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?