Mutfak dolabı nasıl takılır?

Dolapların montajının yapılacağı yerin kararını verip bir mutfak mağazasından yahut bir ev aletleri mağazından beğendiğimiz modelleri...

 

Mutfak dolabı montajı, yalnızca bu işin ustaları tarafından yapılmak zorunda değildir. Kendi el emeğimiz ile de mutfak dolabımızı kendimiz monte edebiliriz.

Dolapların montajının yapılacağı yerin kararını verip bir mutfak mağazasından yahut bir ev aletleri mağazından beğendiğimiz modellerin siparişini veririz. Mutfak dolap yükseklikleri çoğu zaman 45, 75, 90 cm boyunda 35, 45, 90 cm genişliğinde seçilebilir. Yükseklikleri ise, üst dolaplar alt noktaların yerden 135 cm yukarıda olabilecek biçimde yapılabilmektedir. Yerden 135 cm yükseklikte montaj yaparken dikkatin açılması gereken diğer husus üst dolap alt noktasıyla tezgah arasının 45 ile 60 cm arasında olması idealdir. 

Dolaplar monte edilmeye başlanırken yerden doğru yüksekliği seçtiğimizden emin olmalıyız ve bu yükseklikte su terazisi yardımıyla yatay düzgün çizgi çizmeliyiz. Duvara gereken delikleri matkap vasıtasıyla delin ve taşıyıcıların duvara monte edilmesi için bu deliklere dübelleri çakın. Bütün delikler delinip dübeller çakıldıktan sonra dolapları monte edin. 

Kapaklar ilk bağlandığında doğru bir biçimde kapanmayabilir. Yükseklikleri doğru olmayabilir. Bu problemleri menteşeler üstündeki vidalar vasıtasıyla düzeltebiliriz. Vidaları sıkarak ve gevşeterek kapağın yüksekliği ve doğru kapanması ayarlanabilir. 

Siparişi verilen dolapların içinde, montaj sırasında kullanılacak her aparat bulunur yani bir bağlantı malzemesi, vida almaya gerek yoktur. Ek olarak kapakların dolaba bağlantısı için menteşeler de bulunur. Değişik renklerde ve modellerde olabilen menteşeler kolay biçimde tornavida vasıtasıyla dolaba bağlanabilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Musluk nasıl değiştirilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?