Mumluk nasıl temizlenir?

Sizin mumlukta birikmiş ve temizlenmesi gerekli olan mum kalıntılarınız var ise bu mumları temizlemek için ilk yapılması gereken şey ...

 

Evlerde mumlar dekoratif amacı ile olarak kullanılmış olduğu gibi benzer zamanda ihtiyaç için de kullanılmaktadır. Ani elektrik kesintilerine karşı evinde en büyük kurtarıcı olan mumu bulundurmayan yoktur.

Sizin mumlukta birikmiş ve temizlenmesi gerekli olan mum kalıntılarınız var ise bu mumları temizlemek için ilk yapılması gereken şey mumluğu dondurmaktır. Bunu yapmak için mumluğu buzluğa yerleştirin ve şurada donmasını sağlayın. Bunu yapmak için asgari 1 saatte ihtiyacınız olacak. Kontrol ederek donup donmadığına bakın. Çünkü mevsimsel özellikler veyahut buzdolabınızın gücü donma süresini etkilemektedir.

Mumluğun donmasını sağladıktan sonra mumluğu buzluktan çıkarın ve donma etkisini kaybetmemek için biraz hızlı hareket edin.

Hem bir dekorasyon ürünü olarak salonları, oturma odalarını, koridorları, yatak odalarını ayrıca banyoları rengarenk görüntüleri ve binbir tür kokularıyla süsleyen aynı zamanda bir ihtiyaç ürünü olan mumarı koyduğunuz mumlukları temizlemek gerektiğinde nasıl bir yol izlemelisiniz?

Mumlukları temizleme işi sizi zorluyor olabilir. Ne de olsa mum sıcakken değdiği yerde anında donar ve devamında çıkması hayli zorlaşır. Bundan dolayı uzun zaman harcamadan mumluk temizliği yapmak istiyor iseniz mumlukta fazla mum birikmesine izin vermeden kısa aralıklar ile temizleme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Alacağınız başka bir önlem de mumu mumluğun içine yerleştirmeden önce mumuluğa az ölçüde su koymaktır. Bu vesileyle mumun mumluğa yapışarak birikmesini engelleyebilirsiniz. Koyduğunuz su, mumun mumlukta donmasına izin vermez. Bu hal da sizi fazlasıyla rahatlatır.

 

Ucu sivri olmayan bir bıçakla (tereyağı bıçakları bu iş için hayli uygun bıçak çeşididir) birikmiş mumları kazımaya başlayın. Yerlere mum kalıntılarının dökülmemesi için lavabonun kenarında çalışabilir yahut mumluğun altına bir gazete parçası serebilirsiniz. Bu yöntemle mum damlacıkları sizi uğraştırmadan kolay bir biçimde temizlenir. Kalan mum kalıntılarını da temizlemek için sıcak su hazırlayın. Mumluğu sıcak su ve sabun kullanılarak temizleyin. Bu iş, sıcak su kullandığınız için sizi uğraştırmaz.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ahşap tezgah bakımı nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?