Mozaik nasıl yapılır?

Mozaik yaparken kullanılan 3 temel teknik vardır:...

 

Mozaik değişik renklerden oluşan küçük taş, cam, metal, tuğla, deniz kabuğu parçacıklarından bir araya getirilerek ortaya çıkarılan bezeme çeşitidir. Mozaik yapımı antik çağlardan bugünümüze kadar gelmiştir. Mozaiğin kullanımı medeniyetler arasında değişim göstermiştir. Roma imparatorluğu kaldırımlarda, şehir meydanlarında, ev avlularında kullanırken mozaik tekniğin yükselişe geçtiği Bizans zamanında önemli yapıların tavan ve duvarlarında mozaik kullanılmıştır. İslam kültürü ise mozaiği çini sanatının içine katıp bu tarzda eserler vermiştir.

Mozaik yaparken kullanılan 3 temel teknik vardır:

2- Dolaylı Mozaik Tekniği

Mozaik yapım teknikleri arasında en basit teknik diyebiliriz. Mozaik taşları yapışkanlı bir kağıt yahut amerikan bezi üstüne un tutkalı ile yapıştırılır.Yapıştırma işlemi ters olarak yapılmalıdır.(Aynalama) Kağıda yapıştırma işlemi bitince mozaik kalıcı zemine uygulanmaktadır. Amerikan bezi veyahut kağıt biraz ılık suyla ıslatıldıktan sonra zeminden sökülür ve ortaya mozaik çıkar. Bu teknikte önemli olan mozaik yüzeyinin pürüzsüz olmasıdır. Bu teknik genelde masa ve zeminlerde kullanılmaktadır.

1- Direkt Mozaik Tekniği

Bu teknik çimento, ahşap ve file üstüne uygulanmaktadır. Mozaik'e uygulanacak zemine göre malzeme tercihi ile başlanır. Örnek verilecek olursa; ahşap veyahut file üstüne yapılacak mozaik çalışmasında ortaya çıkması istenen şekil zemine çizildikten sonra her bir mozaik tanesi tutkala batırılır ve zeminde kullanılacağı yere yapıştırılır. Bu teknikte önemli olan mozaik parçalarının kenar çizgilerinden taşmaması ve düzensizlik yaratmamasıdır. Çimentoya ugulanacak mozaik parçalarında ise tutkala ihtiyaç duyulmaksızın en direkt zemine uygulanmaktadır ve ortaya mozaik bezemesi çıkartılır.

 

3- Ravenna Tekniği

Mozaik yapmaya başlamadan önce yapılmış olan örnekleri görmek ve incelemekte yarar vardır. Mozaikle ilgili olarak türkiyede bir çok nadide eser bulunur. En bilinen mozaiklerden biri olan çingene kızı mozaiği Gaziantep'te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi'nde sergilenmektedir. Bundan hariç İstanbul Sultanahmet'te Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Edirnekapı'da Kariye Müzesi, Hatay Arkeoloji Müzesi, Adana'da bulunan Misis Mozaik Müzesi ve yine Gaziantep'te bulunan Gaziantep Arkeoloji Müzesi ziyaret edilebilmektedir.

Kil ve kireç üstüne mozaik parçacıkları istenen şekile göre gömülür. Bu teknik hata kaldıran bir tekniktir çünkü çalışma sırasında uygulanan zemin yumuşak olduğundan ötürü renk ve dizilim istenildiği gibi değiştirilebilir. Zemine gömme işlemi bitince ise zemin üstü sargı kumaş yahut amerikan bezi ile kapatılıp tavşan tutkalı sürülür. Tutkal kuruduktan sonra mozaik çimento zemin üstüne konulur ve bez çıkartıldıktan sonra mozaik işlemi bitmiş olur. Bu teknik genelde İtalya'da kullanılmıştır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Bebek fotoğrafı nasıl çekilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?