Migreni tetikleyen faktörler

Günlük yoğun iş temposu nedeni ile öğünlerin atlatılması yahut açlığın uzun saat devam etmesi baş ağrısına ve sonrasında migren atakl...

 

Bir baş ağrısı çeşidi olan migren, ataklar durumunda görülmektedir ve çok şiddetli bir biçimde gerçekleşebilir. Atakların süresi 4 saat ile 72 saat arasında değişir. Baş ağrısı ile beraber mide bulantısı, kusma, sese ve ışığa aşırı duyarlılık gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Kadınlarda migrene yakalanma oranı erkeklere göre üç kat daha fazladır. 

Uzun Süreli Açlık ve Öğün Atlamak

Günlük yoğun iş temposu nedeni ile öğünlerin atlatılması yahut açlığın uzun saat devam etmesi baş ağrısına ve sonrasında migren ataklarına neden olabilir. Diyet yapan kimselerde de bu rahatsızlık görülmektedir. Bu neden ile az ve sık beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Ek olarak gün içerisinde 2,5 litre su tüketilmelidir. 

Gürültü ve Yoğun Işık

Günün içinde yahut uyku öncesinde fazla ışık altında kalmak veyahut ortamın fazla gürültülü olması migrenin meydana gelmesine neden olur. O neden ile migren hastalarının karanlık ve sessiz ortamlarda uyuması gerekmektedir. Bunun yanı sıra özel olarak uyku öncesinde zihin ve beden rahatlamasını sağlayacak egzersizler yapılmalıdır.

Kafein ve Sigara Tüketimi 

Gün içinde fazla ölçüde kafein tüketmek özel olarak akşam migren ağrılarının başlamasına neden olabilir. İçerisinde uyarıcı madde olması migren ağrılarına ortam hazırlar. Fazla sigara içmek de nikotin nedeni ile beyin sinirlerinin uyarılmasına neden olur ve migren ataklarını başlatabilir. Migrenin önlenmesi için bu maddelerden uzak durulmalıdır. 

 

Migrenin günün içinde meydana gelmesi türlü faktörlere göre değişebilir. Migren hastası olan insanların bu faktörlerin bilincinde olması gerekmektedir. Bu unsurlar şu biçimde belirlenmiştir:

Düzensiz Uyku

Geç saatlerde uyumak veyahut uyku düzensizliği yaşamak migren ağrılarına neden olabilir. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku ile migren ağrılarının önüne geçilir. Yetişkin bir kimsenin gün içinde 8 saat uyuması gerekmektedir. Uykunun saati ise her gün benzer olmalıdır. 

Hareketsizlik ve Egzersiz Yapmama

Testlere göre spor yapmayan ya da çok hareket etmeyen kimselerde migren görülme olasılığı daha fazladır. O neden ile sabahları bir saat yürümek gibi basit bir spor aktivitesi bile migreni ortaya çıkaran nedenin önüne geçmeyi sağlamaktadır. Zihinsel ve fiziki olarak oksijen almak ve hareket etmek migren ağrılarının bitmesini sağlamaktadır 

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sedef hastalığına ne iyi gelir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?