Meyve suyu lekesi halıdan nasıl çıkar?

Meyve suyu sağlığınız için iyi ama halılarınız için korkunç olabilir. Envaiçeşit meyve suyu lekesini çıkarmak ve halınızı eski biçimi...

 

Meyve suyu sağlığınız için iyi ama halılarınız için korkunç olabilir. Envaiçeşit meyve suyu lekesini çıkarmak ve halınızı eski biçimine döndürmek için adımları izleyin.

Kağıt havlu yahut temiz pamuklu bir bez ile meyve suyu dökülen yere bastırarak, mümkün olduğu kadar çok suyu çekmeye çalışın.

Halınızın çeşidine göre temizlik adımlarına karar verin. Her halı çeşidi için doğru leke çıkarma tekniklerini kullanmak önemlidir. Örnek verirsek, yün gibi doğal lifler, sıvı leke çıkarıcı kimyasallara kötü tepki verebilir. O nedenden dolayı antika gibi değerli halı ve kilimleri temizlemeden önce iki kere düşünmek gerekmektedir. Böyle bir halınız var ise, en iyi çözüm profesyonel bir halı temizleyicidir.

Lekenin üstüne biraz ılık su püskürtün ve hafifçe lekeyi nemlendirin. Lekenin yayılmaması için çok ıslatmadan çalışmaya dikkatinizi açık tutun  Püskürttüğünü suyun sıcak olmamasına dikkat gösterin. Sıcak su lekeleri kalıcı hale getirebilir.

Püskürttüğünüz suyu kağıt havlu ile baskı uygulayarak kurulayın. Lekeleri temizlemek için asla dairesel hareketler kullanmayın. Bu, lekenin derine işlemesine neden olur.

Temizleme solüsyonu hazırlayın. 1 çay kaşığı, ağartıcı özelliği bulunmayan bir deterjan veya halı şampuanı ile sıcak suyu karıştırıp köpürtün.

Temizleyiciyi uygulamadan önce göze çarpmayan bir noktada test edin ve birkaç dakika bekleyin. Temizleyiciden sonra halının rengi değişiyorsa, soguk su ve bir sünger ile solüsyonu hemen temizleyin ve halının geri kalanında kullanmayın.

 

Temiz bezi hazırladığınız sıcak suyla ıslatıp sıkın. Oluşan köpükten bir parça alıp lekenin üstüne kapatın.

Bir kaşığın tersiyle çok fazla baskı uygulamadan, spiral çizer gibi lekenin yukarı çıkmasını sağlayın. Leke çıkana kadar işlemi tekrarlayın.

Solüsyonu temizlemek için ılık su püskürtüp, ıslak kısmın üstüne kağıt havlu bastırın. Fazla suyunu bütünüyle alana kadar işleme devam edin.

Halı toptan kuruyuncaya kadar üstüne sandalye, sehpa vb. ağır bir nesne yerleştirmemeye dikkatli olun.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Uykusuzluğa ne iyi gelir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?