Mermer tezgah nasıl parlatılır?

Çokca mermer yüzeyin üstünde koruyucu bir cila tabakası bulunmaktadır. Mermerin gözenekli ve narin yapısının korunması, parlak görünü...

 

Kendine münhasır desenleri ve ihtişamlı görüntüsü ile mutfak tezgahlarında en fazla kullanılan doğal taşlardan biri şüphesiz ki mermer. Kireçtaşının başkalaşımı devamında oluşan mermerin görünümünü korumak ve uzun seneler kullanabilmek ise düzenli bakım yapılmasına bağlı.

Işıltılı görünüm için mermer tezgahı münasip ürünlerle ( sabun, doğal taş temizleyicileri) temizleyince, sabun kalıntısı kalmayıncaya kadar ılık suyla durulayın.

Rutin temizlik işlemleri ile istediğiniz parlaklığı yakalayamıyorsanız, mermer yüzeyler için özellikle üretilmiş parlatıcıları deneyin.

Durulama işleminin sonrasında, güderi veyahut tüy bırakmayan mikro fiber bir bez yardımı ile tezgahı silerek kurutun. Islak mermer yüzeyleri kendi kendine kurumaya bırakmak, yüzeyde su lekelerinin oluşmasına ve parlak görünümünü yitirmesine neden olur.

Çokca mermer yüzeyin üstünde koruyucu bir cila tabakası bulunmaktadır. Mermerin gözenekli ve narin yapısının korunması, parlak görünüm kazandırılması ve kullanım ömrünü uzatmak için uygulanan cilanın belli sürelerde yenilenmesi gerekebilir.  Mermer polisajı ismiyle anılan bu işlem ile yüzeydeki aşınmış cila tabakası polisaj makinesi ile kaldırılır ve yüzey tekrar cilalanarak yeni ve parlak görünüm elde edilir.

Ph seviyesi münasip olmayan türlü kimyasallar ve aşındırıcı temizlik maddeleri mermerin görünümünün bozulmasına ve dolaylı olarak parlaklığını yitirmesine neden olur. Mermerin temizliğinde en ideal temizleme malzemeler, aşındırıcı olmayan sabun gibi kimyasallar ve mermer için özellikle üretilmiş bakım ürünleridir.

Nasıl parlatılır?

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Tuvalet kokusu nasıl önlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?