Mayonez sivilce yapar mı?

Bir araştırma çalışmasında, bir grup insan, daha lifli, çok yavaş emilen şekerler kullanmış (Misal: kepek ekmek), diğer grup insan, l...

 

Ergenlik çağının problemi olarak öne çıkan sivilceler, az da olsa ilerlemiş yaşlarda da görülmektedir. Genelde hormonların yarattığı sorunlardandır. Ergenlik devrinde, yeni hücre oluşumu hızlanır bunun sonucu olarak ölü hücre birikimi çok olur. Cildin doğal koruyucusuna en büyük katkı sağlayan sebum (yağ bezi salgısı), cilt yüzeyine çıkmakta zorlanır. İltihaplı olmayan yağ tıkanmaları oluşturursa, bunlara komedon denir. Komedon deri yüzeyinde açık veyahut kapalı durumda bulunmaktadır. İltihaplı yağ tıkanmaları ise sivilce olarak karşımıza çıkar.

Bir araştırma çalışmasında, bir grup insan, daha lifli, çok yavaş emilen şekerler kullanmış (Misal: kepek ekmek), diğer grup insan, lifi az, hızlı emilen şekerler kullanmış (Misal: beyaz ekmek). Daha lifli, çok yavaş emilen şekerleri kullanan grupta takriben 2 kat fazla sivilcelerin iyileşmesi görülmüştür. Ek olarak, bu grupta insülin direncinde azalma görülmüştür. Başka bir denemede, unsuz, şekersiz beslenme ile sivilcelerin büyük oranda azaldığı izlenmiştir. Eskimolar gibi, rafine olmayan doğal gıdalarla beslenen toplumlarda sivilceye rastlanmamıştır.

Doğru beslenme ile sivilce artması engellenir. Örnek vermek gerekirse, omega-3 iltihapları azaltır. Sağlıklı beslenerek, bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Sağlıklı cilde sahip olmak için, A-B-C-E vitaminleri pozitif etkilemektedir sunar. Magnezyum, çinko, potasyum, doğal mineraller güzel cildin anahtarıdır. Beta Karoten'in yağ üretimini azalttığı bilinmektedir. B6 vitamini sivilce oluşumunu destekleyen hormonları düzenler. Ayrıca, bolca su içmenin çokca faydası vardır. Vücudumuzu toksit maddelerden arındırmak için, su tüketmek gerekmektedir. Bitki çayları, ayran, taze sıkılmış meyve suyu tüketmek metabolizma ve cilt için çok yararlıdır.

 

Yağ oluşumunu destekleyen besinleri yemeği bıraktığımızda, sivilcelerin azaldığı gözlenmiştir. Mayonez bunlardan birisidir. Mayonezin içeriği yağdır. Sağlıklı beslenme ürünü olarak sayılamaz. Mayonez gibi bütün soslar, hazır meyve suları, gazoz, kola, hamur işleri, pasta, kek, kurabiye, cips, gofret, bütün kızartmalar ve bunun gibi ürünlerin sivilceleri artırdığı izlenmiştir. Uzak durulması gerekli olan yiyeceklerdir. İltihapsal etkiyi artırırlar. Kötü beslenme direkt sivilce nedenidir denilemez. Sivilceyi arttıran neden olarak sayılır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Halı lekeleri nasıl çıkar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?