Maydanoz suyunun cilde faydaları

Maydonoz suyu hazırlamak için maydanozun sapları gereklidir. Bu sebeple kullandığınız maydanozların saplarını atmayın. Maydonoz suyu ...

 

Maydonoz içerdiği C vitamini ile cilt için yararlı olan bir bitki olarak bilinir. Cildimizde oluşan çizgilerin, kırışıklıkların ve izlerin giderilmesinde ve azaltılmasında gayet etkilidir. Cildin hücre yenilenmesini sağlamak için maydonoz suyu tüketmenizde yarar vardır. Bunlarla beraber maydonoz suyunun çok faydası daha bulunur:

Maydanoz Suyu Nasıl Hazırlanır ?

Maydonoz suyu hazırlamak için maydanozun sapları gereklidir. Bu sebeple kullandığınız maydanozların saplarını atmayın. Maydonoz suyu hazırlarken hepsinden önce 1 litre suyu kaynatın. Su tam olarak kaynayınca su içine takriben 1 bağ kadar maydanuzun saplarını atın ve düşük sıcaklıkta 2-3 dakika kadar kaynatın. Daha sonrasında bu suyu süzün ve soğuttuktan sonra kullanın.

Maydonoz suyunun faydalarını görebilmek için maydonoz suyunu içebileceğiniz gibi her sabah yüzünüzü maydonoz suyu ile yıkayabilir ve on dk cildinizi maydonoz suyu ile bekletebilirsiniz.

Maydonoz cildin tamiri için gereken olan beta karoten ve A vitamini bulundurmaktadır. Bu nedenden dolayı yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.

Maydonoz suyu antibakteriyel ve anti-mantar özelliğe sahiptir.

Maydonoz suyu cildin PH'ını dengelemekte ve yağlı ciltlere gelir.

Göz etrafındaki şişligi giderir ve göz çevresini aydınlatarak morlukların giderilmesini sağlamaktadır.

Cildi dezenfekte eder.

Sivilceleri önlemek için maydonoz suyunu maske olarak kullanabilirsiniz.

Maydonoz suyu içerisinde bulunan çinko vesilesiyle cilt yenilenmesini sağlayarak ciltteki kızarıkları azaltır ve sivilceleri giderilmesini sağlamaktadır.

Sivilce, akne ve ciltteki enfeksiyonların giderilmesinde yardım etmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Biberiye yağı nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?