Mandalina nasıl yetiştirilir?

Hasat zamanı cinsine göre farklılık göstermektedir. Erkenci çeşitleri sonbaharlar beraber olgunlaşır....

 

Latince adı “Citrus reticulata” olan mandalina Citrus ailesine ait, ılıman iklimlerde yetiştirilen bir meyve çeşididir. Ana vatanı Uzakdoğu’dur. Türkiye'de başta Akdeniz ve Ege ve Karadeniz bölümlerinde üretilir. Aromatik, tatlı ve vitamin değeri yüksek bir meyvedir.

Hasat

Hasat zamanı cinsine göre farklılık göstermektedir. Erkenci çeşitleri sonbaharlar beraber olgunlaşır.

Toprak

Derin, süzek, humuslu, kumlu tınlı veyahut killi tınlı topraklarda iyi gelişir. Derine inen köklerinin oksijen ihtiyacı çok fazla olduğundan havadar toprakların seçilmesi gerekmektedir. Ağır topraklarda yetiştirilmeye münasip değildir. Taban suyunun 1.5 metre, olduğu topraklar idealdir. Kirece karşı duyarlıdır. İdeal pH oranı 5.5- 6 arasındadır.

İklim 

Mandalina yetiştiriciliğinde iklim büyük önem taşır. Sıcaklığın -4 derecenin altına inmediği bölümlerde yetiştirilebilir. 45 derece ve üstündeki sıcaklıklara dayanamaz. Mandalina gelişimi 12 derecede başlar. 25 ve 31 derece arasında en hızlı gelişime sahiptir. 37 dereceden başlayarak gelişimi durur. Meyve için 21 derece en ideal sıcaklıktır. Sert rüzgarlardan etkilendiğinden rüzgar önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Üretim

Mandalinalar yaygın olarak fidandan yetiştirilir. Tohumdan üretme çoğunlukla anaç ve ıslah çalışmaları için tercih edilir. Citrus aurantium önemli anaç türlerinden biridir.

Mandalina nasıl yetiştirilir?

Türkiye'de yetiştirilen çok miktarda kültür çeşidi bulunmaktadır. Başlıca çeşitleri Satsuma (Owari), Klemantine, Okitsu Wase, Clausellina, Marisol, Fremont, Nova, Robinson, Lee, Fairchild, Minneola, Fortune, Planellina, Nour, Yerli, Kinnow, Ankor (Enchor), Ortanik, Kara, Dancy, Gold Nugget, Pixie, Ponkan, Willowleaf, Daisy ve Changsha’dır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Çavdar nerede yetişir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?