Mandalina nasıl ekilir?

Toprak hazırlanırken;  tarla tesviye edilir, dikimden önce de ocak-şubat gibi aylarda herbisit ilaçlaması yapılarak yabancı otlardan ...

 

Ülkemizin coğrafi koşullarının sağladığı imkânlar hasebiyle bilhassa kıyı kısımlarda türlü turunçgiller yetiştirilebilir. Akdeniz ve Ege kıyıları bu tür meyveler için en ideal yerlerdir. Turunçgiller ailesinden biri olan mandalina; ülkemiz topraklarında narenciye üretiminde %25 kısmı oluşturur.

Toprak hazırlanırken;  tarla tesviye edilir, dikimden önce de ocak-şubat gibi aylarda herbisit ilaçlaması yapılarak yabancı otlardan arsa temizlenir. Büyük arazilerde dikim yapılırsa; burgu makinesi kullanılarak çukurlar açılmalı, eğer arazi küçük ise kazma, kürek kullanılarak çukurların açılması en uygun olur. Mandalina fidanları temin edildikten sonra dikim sırasında iki fidan arası 6×6 cm mesafe ve çukurlarında 35-40 cm derinlikte olması gerekmektedir. Fidanlar dikilirken bir dikim tahtası vasıtasıyla yapılmaktadır. Dikim sonrasın fidanlara can suyu verilir. Fidanlar tam olarak tutuncaya kadar 10 gün içinde bir sulanır. Fideleri güneşten korumak için,  gövdeleri kireç ve bezle, kâğıtla sarılmalıdır. En ideal dikim zamanı ilkbahardır.

Vitamince zengin ve tatlı bir meyve olan mandalina ağaçları 12 ay yeşil olarak kalır, bu anlamda yaprak dökmez. Bunun içerisinde daima bakım ister. Bütün turunçgillerde olduğu gibi mandalina ağaç toprağı; bol humuslu, süzek, tınlı veyahut killi tınlı ve derin olmalıdır. En iyi toprak pH’sı 5,5-6 değerindedir. Toprak hazırlığında; toprak derinliği minimum 2 m olmalıdır. Mandalina yetiştiriciliğinde dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli husus; bu meyvenin fazlasıyla oksijene ihtiyaç duymasıdır. Bunun içerisinde toprağının havalanan bir toprak olması gerekmektedir. Ekim sırasında; toprak sıcaklığı asgari -3,-4 °C olmalıdır. Meyvenin oluşması içerisinde en ideal sıcaklık 21°C, çabuk gelişimi için de 25-31°C dir.

 

Toprağı işlerken 10 cm derinliğe kadar yapılıp, ağacın köklerine zarar verilmemelidir. Ağaçların 4 kez çapalanması münasip olabilecektir. Tabi ot temizleme çapalama ile yapılabileceği gibi ot temizleme ilaçlarıyla da, zararlı otlar yok edilebilmektedir.

Sulama zamanı olan 7 aylık süre zarfında nisanda başlanarak ekim ortalarına kadar sulanır. Sulamanın gelip gelmediğini anlamak içerisinde; ağaç yaprakları akşam saatlerinde güneş batmadan solgunluk gösteriyor ve gece canlanıyorsa; ağaç sulanmalıdır. En iyi sulama yöntemi damla sulama yöntemidir. Kasıl-aralık gibi aylarda başlayan gübreleme işlemi yapılmaktadır. Meyve olgunlaştıktan sonra yani sonbahar gibi aylarda başlanarak, çeşidine göre bir yıl hasat yapılabilmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Sera nasıl ısıtılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?